Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Antikorupciona kampanja
Viewing all 676 articles
Browse latest View live

Akcija prikupljanja pomoći za ljude ugrožene poplavama


Nadina Maličbegović o pružanju pomoći u Maglaju

Pukao nasip na Savi kod Bijeljine

$
0
0

 


21:46 - Bijeljina


21:35 - Zavidovići

21:30 - Sarajevo

Općina Stari Grad Sarajevo osigurala je lopate, ašove, grablje i drugi alat potreban za čišćenje studentima koji sutra kreću iz Sarajeva u pravcu Maglaja, Olova i Zavidovića u pomoć ugroženom stanovništvu.

Studentski parlament okupio je 400 studenata koji će sutra krenuti u najugroženije gradove kako bi, kako sami kažu, pomogli gdje god je njihova pomoć potrebna.

Prije polaska, studenti su prikupili dva kamiona pomoći u vidu odjeće, hrane za djecu i lijekova koji će također sutra krenuti u ove gradove. Studentima je autobuse za prijevoz obezbijedio Centrotrans, a kako sva pomoć ne može stati u kamione, bit će prevezena i autobusima.

Studenti koji učestvuju u ovoj akciji su iz svih bh. gradova, a studiraju na Univerzitetu u Sarajevu. Među njima je dosta i studenata sa Medicinskog fakulteta koji će stradalima pružiti osnovnu zdravstvenu pomoć.

„Rasporedit ćemo se u tri tima i pomagat ćemo tamo gdje bude najpotrebnije. Čistit ćemo, kopati, raditi sve što treba da pomognemo tim ljudima“, kazao je Amar Nurković, predstavnik Studentskog parlamenta.

Općina Stari Grad je obezbijedila studentima ono što im je nedostajalo, a to su lopate za rad, grablje i ašovi koje je ustupila Civilna zaštita Općine Stari Grad, saopćeno je iz Općine Stari Grad.


21:05 - Sarajevo

Prema podacima s vodomjernih stanica automatskog hidrološkog monitoring sistema Agencije za vodno područje rijeke Save - Sarajevo do 20 sati, nivoi rijeke Bosne kao i njenih pritoka su u opadanju. Svakih sat vremena nivo rijeke Bosne u Zavidovićima se smanjuje za šest centimetara.

Rijeka Vrbas i rijeka Spreča također bilježe blago opadanje nivoa. Rijeka Sana i Sanica su u blagom padu nivoa, dok je Una u stagnaciji.

Posebno teška situacija je na području Posavine. Vodostaji su trenutno u stagnaciji. Priliv zaobalnih voda prema CS Tolisa u Tolisi je veći od mogućnosti prepumpavanja.


20:45 - Sarajevo

Spasilačke akcije EUFOR-a jutros su započele medicinskom evakuacijom, a dodatne četiri evakuacije su izvršene tokom dana. Danas do 16 sati više od 200 civila je evakuirano u 30 helikopterskih akcija.

„Stariji ljudi, djeca i slabi i bolesni bili su prioritet“, rekao je čelnik zračnih snaga EUFOR-a, potpukovnik Christian Tesar.

Iako su se zračne operacije EUFOR-a jučer fokusirale na područja Maglaja, Tuzle i Zenice, danas se fokus prebacio na sjever zemlje, odnosno Šamac, Doboj, Brčko Distrikt i Modriču.

Kako bi povećali izdržljivost i učinkovitost zračnih operacija EUFOR-a, dodatne stanice za napajanje gorivom za helikoptere su postavljene u Zenici.

Jučer je 291 civil evakuiran u 72 zračne operacije pomoću EUFOR-ovih višenamjenskih helikoptera Alouette i Black Hawk.

Tokom noći, tri kamiona su prevozila hranu, vodu i odjeću u Maglaj gdje su snage EUFOR-a pomogle u distribuciji.  Vratili su se u kamp Butmir u šest sati ujutro i spremni su da i dalje pomažu bh. stanovništvu, saopćeno je iz EUFOR-a.


20:20 - Derventa

[Foto: Ljiljana Smiljanić/ Al Jazeera]


20:15 - Sarajevo

Povodom vanredne situacije u državi, održan je hitni sastanak Uprave  Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo (UKCS), na kojem su usvojene mjere pružanja pomoći najugroženijim dijelovima BiH. Odlučeno je da se u cilju pružanja medicinske pomoći u Maglaju, kao najugroženijem gradu, pošalje konvoj iz UKCS-a sa hranom i lijekovima.

Uprava UKCS-a stupila je u kontakt sa svojim partnerima/dobavljačima od kojih je zatraženo da i oni daju doprinos u lijekovima i hrani, za poplavljena područja.

Generalni direktor UKCS-a prof. dr. Damir Aganović stupio je u kontakt i sa Seadom Džananovićem iz Civilne zaštite ZE-DO kantona, te načelnikom općine Maglaj Mehmedom Mustabašićem, načelnicom Doma zdravlja Maglaj dr. Emirom Drndom i dr. Senadom Huseinagićem te dr. Harunom Hodžićem iz Kantonalne bolnice Zenica kako bi se informisali o tome koji su lijekovi trenutno najpotrebniji, te da li postoji potreba za mobilinim internističkim i hirurškim timovima UKCS-a, koji su u pripravnosti. Univerzitetski klinički centar Sarajevo poslaće i tim ljekara na teren, koji će biti na raspolaganju stanovnicima Maglaja, u slučaju potrebe za medicinskim uslugama.

UKCS će pružiti pomoć svim licima kojima ne mogu biti pružene zdravstvene usluge u mjestima njihovog prebivališta.

Konvoj sa lijekovima, hranom i higijenskim potrepštinama danas je otišao u Maglaj. Prema riječima prof. dr. Damira Aganovića, UKCS je spreman sa svim svojim kapacitetima pomoći svima onima kojima je potrebna medicinska pomoć u BiH.

- UKCS je već dva dana u stanju pune pripravnosti. U pripremi je plan za masovno zbrinjavanje ranjenih i povrijeđenih, pojačane su i dežure, a imamo i mobilne internističke, hirurške i pedijatriske timove. U pripremi su i timovi infektologa i epidemiologa. U kontaktu smo i sa ljekarima iz ZE-DO kantona. Iznenađeni smo spremnošću velikog broja farmaceutskih kompanija i tržnih centara koji su se odazvali ovoj akciji – istakao je prof. dr. Aganović.   .   


20:09 - Sarajevo


19:55 - Banja Luka

Direktor Policije RS Gojko Vasić rekao je da je od posljedica poplava na području Doboja nastradalo devet lica, Modriče dva, te Šamca, Laktaša, Bijeljine, Vlasenice i Srpca po jedno lice.

Vasić je istakao da MUP RS jedino ima tačne podatke o stradalim licima, zamolivši sve u RS da ne špekuliraju sa informacijama.

„Stradala lica su uglavnom starije životne dobi. Još ne znamo koliko je lica nestalo i zbog toga je bilo neophodno uspostaviti telefonsku liniju, koja će biti u funkciji 24 časa, da bi građani mogli prijaviti nestanak članova porodice“, rekao je Vasić novinarima u Banjaluci.


19:47 - Šamac

Gorska služba spašavanja iz Mostara uputila je ekipu od 25 ljudi, sa kompletnom ronilačkom opremom i pet čamaca, u općinu Šamac da pomognu građanima ove bh. općine.

Načelnik općine Šamac Savo Minić rekao je ranije danas Srni da je stanje u općini alarmantno, te da trenutno na evakuaciji radi po nekoliko čamaca odjednom.

On je dodao da su stanovništvu neophodni voda, hrana i lijekovi, te da se ne može procijeniti da li će uskoro doći do povlačenja vode, jer nema gdje oteći.

Pokrenuta je akcija za prikupljanje novčane i svake druge pomoći za građane općine Šamac.


18:25 - Bijeljina


18:20 - Doboj


18:20 - Sarajevo

Situacija na poplavljenim područjima je i dalje kritična i iziskuje angažman svih raspoloživih snaga iz BiH, ali je neophodna i međunarodna pomoć, prvenstveno u spasilačkim timovima na vodi za evakuaciju stanovništva, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Ministarstvo sigurnosti BiH - Operativno-komunikacijski centar 112 tokom dana je koordinirao desetine spasilačkih akcija i prebacivanja spasilačkih ekipa uz pomoć helikoptera Oružanih snaga BiH, EUFOR-a, te helikoptera iz Hrvatske i Slovenije.

Danas su pristigle i spasilačke ekipe sa čamcima iz Luksemburga i Slovenije koji su upućeni na najkritičnija područja na području Republike Srpske.

U toku dana se očekuje dolazak i spasilaca sa čamcima iz Austrije, Makedonije, Hrvatske i Velike Britanije.


18:18 - Banja Luka

Nekoliko hiljada volontera iz omladinskih organizacija iz cijele Republike Srpske (RS) angažirano je na prikupljanju i dostavljanju pomoći od poplava ugroženim područjima.

„U narednih nekoliko sati napravit će se spiskovi volontera u svim općinama u RS koji su spremni ići u pomoć poplavljenim lokalnim zajednicama i raditi na raščišćavanju kada se voda povuče“, saopćeno je Ministarstva porodice, omladine i sporta.

Predstavnici tog resora održali su u Domu omladine u Banjoj Luci sastanak s predstavnicima omladinskih organizacija, Omladinskim savjetom, Unijom studenata, Ferijalnim savezom RS i Omladinskim komunikativnim centrom s cilju koordiniranja aktivnosti volontera omladinskih organizacija u RS.


18:15 - Doboj


18:13 - Brčko

Gradonačelnik Brčkog Anto Domić izjavio je danas da vodostaj Save stagnira, kao i da se stabilizira stanje na savskom nasipu koji je jutros bio probijen na nekoliko kritičnih tačaka.

„Nadamo se da će Sava i dalje da stagnira, čak da će od narednog jutra doći do opadanja nivoa vode“, poručio je Domić, koji se sa šefom Štaba Civilne zaštite Urošem Vojnovićem i sa više članova Vlade distrikta nalazi u poplavljenom naselju Vučilovac.

Domić je istakao da na nekoliko mjesta voda prelijeva nasip, ali to nije dramatično za sam nasip koji je i dalje pod kontrolom.

On je dodao da su u odbranu od riječne stihije uključena razna udruženja građana, da se duž nasipa razvoze džakovi sa pijeskom i pojačavaju zečji nasipi kojima se uspijevaju zaštiti sva kritična mjesta.

U saopćenju informativne službe Vlade distrikta napominje se da su brčanska naselja Krepšić i Gorice poplavili nabujali potoci i rijeka Tinja, da je u prekidu saobraćaj na magistralnom putu Brčkog i Lončara, te da je nabujala Brka presjekla Brčko na dva dijela.


18:03 - Doboj

Gradonačelnik Doboja Obren Petrović za Federalnu televiziju izjavio je kako se u gradskoj mrtvačnici nalazi najmanje 20 tijela poginulih u poplavama.

Vlasti su odlučile kako više neće istupati u javnost sa podacima o preminulima dok se ne izvrši obdukcija i odredi uzrok smrti, kao i identitet poginulih.


18:00 - Šamac

[Foto: Stefan Goranović/ Al Jazeera]


17:17 - Bratunac

U općini Bratunac stanje vodotoka se polako stabilizira, a veći broj klizišta ugrožava lokalne puteve, saopćeno je iz Civilne zaštite RS-a. Blokiran je lokalni put Bratunac-Drinjača u mjestima Polom i Krasan polje (klizište), a radi se na pročišćavanju puta.

Lokalni put Bratunac-Sase i dalje je u prekidu zbog klizišta.

Problem je u snabdijevanju električnom energijom u mjesnim zajednicama Žlijebac i dijelu Konjević Polja, Sikirići i dijelu Rađevića, dijelu mjesne zajednice Žuti most, a ekipe su na terenu i rade na otklanjanju kvarova.

RTV repetitor na Čaušu nema napajanja električne energije.

Na zaplavljenim područjima vrši se dostava vode za piće i paketa sa hranom.

U općini Vlasenica stanje vodotoka se polako stabilizuje.

Jedan od većih problema su brojni odroni na putnim komunikacijama na području i ove lokalne zajednice (mjesna zajednica Donji Zalukovik, MZ Gornji Zalukovik, MZ Simići, MZ Piskavice), dok je u MZ Cerska zbog klizišta oštećen dalekovod.

Dolazi do povremenih prekida u snabdijevanju vodom u dijelu općine i u seoskim domaćinstvima te vatrgasci sa cisternom vrše distribuciju vode za piće.


17:11 - Domaljevac

Općina Domaljevac-Šamac gotovo je u cijelosti poplavljena, samo je 10 posto površine suho i to u Domaljevcu.

„Situacija je dramatična, u samo sat vremena poplavljen je gotovo čitav prostor općine i to od rijeke Bosne koja je došla iz smjera Šamca, no moral mještana u obrani je na visini, sustav funkcionira i obrana ne prestaje“, kazao je načelnik općine Željko Josić.

Od jutros traje evakuacija građana iz svih mjesnih zajednica, kao i nekoliko mjesnih zajednica s područja općine Šamac, koje su tamošnje vlasti zaboravile, kazao je načelnik Josić.

Evakuirano je skoro 200 ljudi, koji su zbrinuti u prihvatnim centrima u Osnovnoj školi Orašje i Srednjoj strukovnoj školi u Orašju.

Područje općine je bez struje, trenutačno je oko 100 ljudi angažirano na odbrani nasipa.

Ljudskih žrtava nema, medicinske ekipe su na terenu, ima još nekoliko trudnica i starijih osoba koje čekaju evakuaciju.

„U Domaljevcu branimo općinu Orašje, odakle je pristigao i veliki broj dragovoljaca u zaštitu i spašavanje“, zaključio je načelnik Josić.


16:30 - Doboj 


16:30 - Kladanj

Nakon obilnih kišnih padavina i poplava, na području općine Kladanj aktiviran je veliki broj klizišta koji prijete potpunoj blokadi ove lokalne zajednice, navodi Služba civilne zaštite te općine, prenosi agencija Anadolija.

Do danas je aktivirano više od 120 klizišta na području općine Kladanj. Lokalizirano je klizište na putu M-18 na lokaciji Hrastić te je konstatirano da je desna traka u pravcu Kladanj - Tuzla potonula oko 40 centimetara u dužini oko 15 metara, te postoji mogućnost potpunog prekida saobraćaja na putu Sarajevo - Tuzla na navedenom lokalitetu.


16:23 - Banja Luka

U Banjoj Luci je pod vodom još oko 200 objekata, a situacija na tom području je bolja u odnosu na jučerašnji dan, nakon opadanja vodostaja rijeka Vrbas i Vrbanja.

Komandant štaba za vanredne situacije i gradonačelnik Banje Luke Slobodan Gavranović potvrdio je da su četiri mosta uništena u poplavama u tom gradu, da su štete na saobraćajnoj infrastrukturi velike, a i neke putne komunikacije su u čestim problemima i zbog odrona.

On je naveo da se čini sve na sanaciji šteta, koje su velike i na imovini građana.

Grad je formirao timove, koje čine pripadnici Civilne zaštite, nadležnih odjeljenja Gradske uprave i volonteri.

Oni će pružati pomoć stanovništvu koje je ugroženo poplavama, što se prvenstveno odnosi na najugroženija područja Lazareva, Zalužana, Česme, Priječana i Karanovca.


16:05 - Brčko

Uslijed enormnog porasta vodostaja rijeke Save, zabilježen je maksimalan vodostaj od 935 centimetara na vodomjernoj stanici u Rači i došlo je do oštećenja vanjske strane krune nasipa na mjestima gdje voda prelijeva, koja se pokušava zatvoriti s ciljem sprečavanja havarije.

Iz Civilne zaštite RS-a navode da su u gradu Bijeljina sva pažnja i raspoložive snage odbrane od poplava usmjerene na dva lokaliteta na Savskom nasipu i to lokalitet Rača i lokalitet Topolovac na ukupnoj dužini od 4,5 kilometra.

Prema procjeni Štaba za vanredne situacije grada Bijeljina, postoji realna opasnost od rušenja nasipa i potrebno je izvršiti preventivnu evakuaciju stanovništva iz mjesnih zajednica Batković, Velino Selo, Brodac i Ostojićevo.

Donesena je naredba i plan evakuacije stanovništva od poplave rijeke Save.

Nivo rijeke Save na vodomjernoj letvi u Rači u 13 sati je više od 900 centimetara i trenutno ima porast od tri centimetra na svakih sat vremena.


15:55 - Tuzla

Najopasnije klizište u naselju Crvene njive u Tuzli, koje je prije tri godine odnijelo živote troje sugrađana, sada je ponovo primoralo više od 40 stanovnika ovog naselja da napuste svoje domove.

Privremeni smještaj su potražili u sabirnom centru SKC Mejdan, a zajedno sa građanima iz Simin Hana i ostalih dijelova grada čije su kuće poplavljene ili oštećene usljed kretanja zemlje.

Nedavno je u ovom naselju asfaltiran prilazni put, sada je zatrpan zemljom i stablima nanesenim bujicama oborinskih voda i klizištima koja su aktivirana s obje strane puta, a koja prijete odnošenju kompletnog naselja.

„Bili smo prošli put 40 dana u Mejdanu, obećali su nam svašta, nisu napravili ništa osim što su asfaltirali put. Ništa nije riješeno u vezi sa klizištima koje svake godine prave veću štetu i prijete novim žrtvama“, izjavio je mještanin Crvenih njiva Pašaga Tahirović.


15:10 - Brčko

Situacija u Brčkom je krajnje alarmantna. Očekuje se poplavni val iz Bosanskog Šamca, a nasip na Vučilovcu je oštećen, javlja agencija Anadolija.

Nadležni su apelirali na sve građane koji imaju lopate da ih donesu u Omladinski centar u Brčkom.

Više od 200 ljudi pokušava sanirati kritične tačke na nasipu na Savi, a od ranog jutra na nasipu se nalaze i članovi gradske uprave.

Apel za evakuaciju građana Brčko Distrikta nije zvanično upućen, ali su autobusi spremni za evakuaciju.

Uz Civilnu zaštitu veliku pomoć pruža i Crveni krst i autoklub „Off road 4x4“, koji izvlače ljude sa ugroženih terena.

S obzirom na nestašicu flaširane vode, fabrika jestivog ulja Bimal pripremila je 5.000 balona od po pet litara koji se pune vodom i dostavljaju ugroženima.


14:45 - Modriča

Četiri osobe iz modričkog naselja Dobori evakuirane su danas helikopterom Oružanih snaga Hrvatske, koji je angažiran na pružanju pomoći i spašavanju osoba u poplavama u BiH. Tri muškarca i jedna starija žena prebačeni su na sigurno mjesto u mjesnoj zajednici Modriča 4.

Pripadnici spasilačke ekipe nisu uspjeli doći do jedne starije osobe u naselju Dobori, a uprkos upornom uvjeravanju, u naselju Vranjak, nisu uspjeli nagovoriti na evakuaciju dvije porodice Stajić sa deset članova, od kojih je šestero djece.

U Civilnoj zaštiti Modriča rečeno je Srni da će ovim porodicama u toku dana biti dopremljena voda, hrana i lijekovi.

U Modriči je poplavama obuhvaćeno ukupno 630 domaćinstava sa više od 2.000 članova, a današnjom evakuacijom evakuirano je ukupno 380 osoba.

Opada vodostaj rijeke Bosne, a lokalne rijeke i potoci vratili su se u korita. 


15:05 - Olovo


14:55 - Derventa


14:45 - Bijeljina


14:35 - Banja Luka


14:25 - Doboj


14:15 - Tuzla

Klizište u Tuzli, u kojem je prije tri godine smrtno stradalo troje građana, ponovno je aktivirano, a više od 40 stanovnika naselja Crvene Njive napustilo je svoje domove, prenosi agencija Anadolija.

Klizište je zatrpalo prilazni put u naselju Crvene Njive, a građani koji se tokom dana vraćaju u to naselje pokušavaju otkloniti odrone zemlje od svojih kuća.

Širom BiH aktivirane su stotine klizišta.


13:49 - Prijedor

[Foto: Stefan Goranović / Al Jazeera]


13:34 - Banja Luka

Premijerka bh. entiteta Republika Srpska Željka Cvijanović izjavila je danas u Banjoj Luci da je Vlada RS-a donijela odluku o proglašenju vanredne situacije u Srpskoj. Cvijanović je istakla da to znači novi režim ponašanja svih u entitetu.

„Apelujem da se svi građani, institucije, ustanove i preduzeća ponašaju u skladu sa ovom odlukom“, rekla je Cvijanović nakon sjednica Republičkog štaba Vlade RS-a za vanredne situacije i Vlade Srpske.


13:28 - Zavidovići

Na području općine Zavidovići aktivirana su klizišta do sada neviđenih razmjera koja su ugrozila više od 150 stambenih objekata.

Zabilježena su čak 53 klizišta koja su duga i po nekoliko stotina metara. Broj klizišta se stalno povećava, a sinoć je najkritičnije bilo u naselju Stipovići, odakle se većina stanovništva morala evakuirati.

Sve firme koje imaju mehanizaciju angažirane su na raščišćavanju, prije svega, putnih komunikacija, a potom i klizišta za koje građevinski inspektori daju mišljenje i prijedlog privremene sanacije.

Novonastalim klizištima ugrožena je gradska sportska dvorana, nekoliko vjerskih objekata, čak i neka groblja, pa je opće stanje izuzetno teško i opasno.


13:24 - Sarajevo

Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje Samir Agić izjavio je danas da je situacija na terenu, uzrokovana obilnim padavinama i poplavama, izuzetno teška.

„Trenutno, prema podacima Ministarstva sigurnosti BiH ugroženo je više od milion i 200.000 stanovnika na različite načine, ali je srećom mali broj životno ugroženih. Ministarstvo sigurnosti BiH djeluje sa svim raspoloživim kapacitetima, ostvarujemo koordinaciju od lokalnog do međunarodnog nivoa i trenutno na terenu imamo više od 200 različitih ekipa od lokalnog do državnog nivoa - izjavio je Agić novinarima u Sarajevu.

U ovom momentu se, prema njegovim riječima, na terenu nalazi 12 helikoptera različitih agencija, OS BiH, EUFOR-a, Hrvatske, Slovenije, evakuira se stanovništvo i pruža potrebna pomoć. Pokrenuta je široka aktivnost traženja međunarodne pomoći, očekuje se dolazak jedinica i pokušava ostvariti sve što je potrebno kako bi životi građana bili spašeni.

Teška je situacija u Posavini, Šamcu i Orašju, a u Bijeljini trenutno traje masovna evakuacija. Agić je kazao da su u stalnom kontaktu sa gradonačelnikom Bijeljine i da su veliki kapaciteti usmjereni prema tom gradu.

„Po našim informacijama, između osam i deset hiljada ljudi je u pokretu. Najveći broj njih se opservira od nadležnih, odnosno lokalnih timova na terenu, dakle nisu haotično krenuli, a Ministarstvo sigurnosti je uputilo i helikopterske snage i vjerujemo da će evakuacija biti uspješno završena“, kazao je Agić.


13:22 - Sarajevo

Organizacija "Save the Children" osigurala je inicijalna sredstva za pomoć područjima pogođenim poplavama u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Riječ je o iznosu iznad 150.000 američkih dolara.

Obavljene su i prve nabavke opreme za potrebe akcija spašavanja najugroženijih osoba koje su dostavljene Ministarstvu sigurnosti BiH i već danas će biti otpremljene na najpogođenije lokacije. Prvi kontingent pomoći koji se sastoji od agregata, pumpi, čizama, kabanica i vreća za pijesak bit će otpremljen u Bijeljinu, gdje se situacija pogoršava iz sata u sat.

„Dobrobit djece, posebno one najosjetljivije, trenutno je najveća briga Save the Childrena. U saradnji sa našim partnerima na terenu, Ministarstvom sigurnosti BiH, civilnim zaštitama i lokalnim nevladinim organizacijama u BiH i u Srbiji počeli smo distribuirati najosnovniju opremu koja će doprinijeti naporima na spašavanju ljudi“, izjavila je Andrea Žeravčić, direktorica Save the Childrena.

Očekuje se da će se iznos novčanih sredstava koje će Save the Children osigurati u nadolazećim danima povećati, navode iz organizacije.


13:15 - Kostajnica

Zbog porasta vodostaja rijeke Une, koji je dostigao 450 centimetara, donesena je odluka o proglašenju vanredne situacije na području općine Kostajnica. Ovu odluku donio je načelnik općine Drago Bundalo na osnovu Zakona o zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama.

Na osnovu ove odluke koordinaciju i rukovođenje zaštite i spašavanja provodit će Štab za vanredne situacije koji je stavio sve jedinice Civilne zaštite u stanje pune pripravnosti i pozvao dobrovoljce da se priključe u odbrani grada od poplave.

Zbog izlijevanja Une obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Kostajnica - Kozarska Dubica i u toku je evakuacija domaćih životinja i materijalnih dobara u dijelu ulice Ranka Šipke gdje je voda poplavila pomoćne objekte i ušla u manji broj stambenih objekata.

Vodostaj rijeke Une kod Kostajnice u 12 sati iznosio je 450 centimetara, što je za 157 centimetara više nego jučer u isto vrijeme.

Una i dalje raste u prosjeku sedam do osam centimetara po satu.


13:03 - Šamac

Načelnik općine Šamac Savo Minić rekao je Srni da je stanje u općini alarmantno i da voda, koja je u gradu na nekim mjestima do visine svjetla na semaforima, čak i raste.

„Pokušavamo prići ljudima koji su u poplavi. Međutim, ostalo je mnogo više ljudi zarobljeno vodom nego što smo imali prve procjene“, rekao je Minić.

Naglasio je da trenutno na evakuaciji radi po nekoliko čamaca odjednom, što je nedovoljno, a stanovništvu su neophodni voda, hrana i lijekovi. Naglasio je da se ne može ni procijeniti hoće li uskoro doći do povlačenja vode jer nema gdje oteći, te da bi se čak moglo dogoditi da danima potraje održavanje vode na sadašnjem nivou.


13:00 - Srebrenica

Na području općine Srebrenica obim padavina znatno je smanjen, vode su se povukle u svoja korita, opasnost od poplava je prestala, ali je vanredno stanje na snazi i radi se na otklanjanju posljedica po prioritetima da bi se stanje normaliziralo, izjavio je Srni član Štaba Civilne zaštite ove općine Cvijetin Maksimović.

Potvrdio je da gradski vodovod još nije u funkciji i izrazio je očekivanje da će se danas normalizirati snabdijevanje vodom jer se radi na otklanjanju kvara i posljedica poplave u pogonu za prečišćavanje vode u Zelenom Jadru.

Maksimović je dodao da će do normalizacije stanja građani biti snabdijevani vodom za piće iz cisterni.

Članovi Štaba Civilne zaštite obilaze ugrožena područja, na terenu sagledavaju stanje i na osnovu uvida preduzimaju odgovarajuće mjere na otklanjanju posljedica poplava koje su dovele do pojava velikog broja klizišta.


12:55 - Kakanj

Na području općine Kakanj stalnim radom mašina u toku noći iz pravca Zenice uspjelo se doći u područje mjesne zajednice Brnjica i uspostavljena je komunikacija za terenska vozila, a danas se iz dva pravca nastavljaju radovi na uklanjanju odrona na putnoj komunikaciji Kakanj - Brnjic.

Regionalni put Kakanj - Ponijeri je pročišćen do Paočina i danas se nastavljaju radovi da se uspostave komunikacije do Ponijera. Put za Pavloviće je u prekidu i u toku dana će se izvršiti čišćenje odrona, a na svim putnim pravcima saobraćaj se odvija otežano zbog manjih odrona.

U većini mjesnih zajednica prijavljeno je klizanje terena usljed čega dolazi do ugroženosti stambenih objekata, a iz ugroženih objekata stanovništvo se iseljava.

Vodostaji rijeka na području općine su u konstantnom opadanju i voda se povlači u svoja korita, tako da nema više opasnosti od plavljenja.


12:45 - Čelinac

[Foto: Ljiljana Smiljanić/ Al Jazeera]


12:45 - Sarajevo

U katastrofalnim poplavama na području Bosne i Hercegovine zabilježeno je 16 smrtnih slučajeva, prenosi agencija Anadolija.

Na području entiteta Republika Srpska do sada je deset osoba izgubilo život, saopćio je na vanrednoj konferenciji za novinare direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić.

Prema njegovim riječima, na području Doboja pronađeno je šest beživotnih tijela. Vasić je dodao kako se može očekivati da će se broj žrtava povećati.

Direktor Policije RS-a saopćio je i da je u Šamcu stradao jedan stariji muškarac koji se okliznuo na stepeništu te ga je bujica odnijela.

Ranije je saopćeno da su tri osobe smrtno stradale - muškarac kojeg je zatrpao obrušeni zid u Bijeljini, žena koju je zajedno s kućom odnijela bujica u Vlasenici i muškarac kojeg je bujica odnijela u Srpcu.

Usljed poplava uzrokovanih obilnim padavinama u Sanskom Mostu, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, od posljedica utapanja život je izgubio Suad Salman. Starija ženska osoba preminula je tokom evakuacije iz Željeznog Polja, dok su u pokušajima evakuacije i spašavanja imovine život izgubila dva muškarca u Bijeljini i Bratuncu. Nakon povlačenja vode u Maglaju pronađena su tijela dvije starice.


12:29 - Lukavac

Informacija da je došlo do pucanja brane na jezeru Modrac u općini Lukavac nije tačna, jer se nivo vode smanjuje i situacija se stabilizira, potvrđeno je Srni u Elektrodistribuciji Lukavac.

„Nivo vode se smanjivao prije dva sata, od sedam do deset centimetara, a i dalje se smanjuje“, naveli su u Elektrodistribuciji.

Ekipa ovog preduzeća je na terenu i otklanja kvar na trafostanici na brani.


12:25 - Gradiška

Mještani lijevčanskog sela Kočićevo, zajedno s pripadnicima Civilne zaštite, pokušavaju obuzdati podivljalu rječicu Maturu koja se izlila na oranice i prijeti kućama, potvrdio je za Srnu načelnik Odsjeka komunalne policije i Civilne zaštite Općine Gradiška Boško Pucar.

U toku je pravljenje nasipa od vreća sa pijeskom. Pucar je rekao da potkozaraska rječica Lubina, koja je nedavno napravila pustoš u više sela, ponovno naglo buja i izlijeva se iz korita.

Rijeka Sava neprestano raste i od jučer je njen vodostaj viši za 85 centimetara. Trenutni vodostaj u Gradišci premašio je 730 centimetara i na snazi su vanredne mjere odbrane od poplave.

Autoput prema Banjoj Luci je prohodan i u Gradišci je zabilježena pojačana frekvencija saobraćaja.

U toku je prikupljanje pomoći za ugrožena područja. Pripravna je sva potrebna mehanizacija građevinskih preduzeća, dežurstva traju neprekidno, a ekipe Civilne zaštite drže situaciju pod kontrolom.


12:22 - Podgorica

Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda danas su u telefonskom razgovoru dogovorili da se iz Crne Gore za pomoć ugroženima u polavama u BiH uputi oprema neophodna spasilačkim ekipama, saopćeno je u Vladi Crne Gore.
"Bevanda je crnogorskom premijeru prenio da im trenutno nije potrebna pomoć u ljudstvu, već da im je neophodna oprema i materijal za pomoć ugroženom stanovništvu BiH", navodi se u saopćenju. 

Tokom dana iz Crne Gore ka BiH bit će upućen materijal i oprema za spašavanje i pružanje pomoći stanovništvu ugroženom poplavama. 

Iz Crne Gore je upućena pomoć i Srbiji koja se ovih dana bori sa nezapamćenim poplavama, a tokom dana u Srbiju će stići i crnogorski vojnici.


12:10 - Sarajevo

Policijski helikopter upućen iz Slovenije, koji će se koristiti za dostavljanje pomoći područjima ugroženim od poplava i evakuaciju, sletio je jutros na Međunarodni aerodorom Sarajevo, potvrđeno je za agenciji Anadolija iz Ambasade Republike Slovenije u BiH.

Sa helikopterom je stigla ekipa od dvije posade koje će ga opsluživati.

Istovremeno na prijelazu Gradiška u BiH iz Slovenije su jutros prešla i četiri čamca za evakuacije i dostavljanje pomoći koji će odmah biti upućeni na najkritičnija područja.

„Čamci se već nalaze u BiH, a uz njih je ekipa od 12 osoba koja će vršiti spašavanja“, naglašno je iz Ambasade.

Sinoć je u večernjim satima na Međunarodni aerodrom Sarajevo sletio i helikopter Vojske Slovenije koji je od jutros na terenu i pruža pomoć ugroženom stanovništvu BiH na dopremanju hrane te vrši i neophodnu evakuaciju.


12:05 - Doboj

Svi učenici koji su se nalazili u Domu učenika u Doboju evakuirani su i osjećaju se dobro, potvrdio je ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija.

U Domu učenika u Doboju bilo smješteno 110 učenika. Mutabdžija je od četvrtka, 15. maja, navečer bio u ovoj ustanovi zajedno s učenicima.


11:45 - Banja Luka

Situacija na području Banje Luke bolja je nego jučer, a vodostaj rijeka Vrbas i Vrbanja je u opadanju, informacije su Gradskog štaba za vanredne situacije.

Komandant Štaba Slobodan Gavranović, koji je i gradonačelnik Banje Luke, formirao je timove koji čine pripadnici Civilne zaštite, nadležnih odjeljenja Gradske uprave i volonteri, a koji će pružati pomoć stanovništvu ugroženom poplavama, što se prvenstveno odnosi na najugroženija područja Lazareva, Zalužana, Česme, Priječana i Karanovca.

„Tom stanovništvu biće dostavljeni hrana, voda za piće i neophodni lijekovi. Izdata je i naredba da se sve cisterne koje posjeduju komunalna preduzeća stave na raspolaganje štabu", saopćeno je iz Štaba za vanredne situacije Grada Banje Luke. 


11:30 - Prnjavor

Na sjednici Kriznog štaba za vanredne situacije Općine Prnjavor donesena je odluka da Općinsko odjeljenje za stambeno-komunalne poslove počne procjenu štete na putnoj infrastrukturi nastale nakon izlijevanja rijeka i da se utvrde prioriteti za sanaciju.

Šef Štaba Civilne zaštite Milenko Milivojac kaže kako bi u narednom periodu u kućama u koje u ušla voda trebala biti obavljena dezinfekcija.

„Od ponedjeljka, 19. maja, u šalter-sali Opštine Prnjavor građani će moći da podnose zahtjeve za odštetu, nakon čega će komisija izaći na teren i utvrditi visinu nastale štete", rekao je Milivojac.

Potvrdio je da su se rijeke na području ove općine povukle u korita.


10:50 - Doboj

Direktor Policije RS-a Gojko Vasić izjavio je danas da je u Doboju pronađeno šest leševa za sada nepoznatih osoba, najvjerovatnije utopljenih usljed poplava ili su ih na prostor tog grada donijele bujične vode.

Ti leševi su pronađeni na otvorenom, a tek nakon obdukcije moći se govoriti o identitetu stradalih.

Ovi leševi su pronađeni nakon što se voda povukla iz gradskih ulica Doboja. Vasić je potvrdio da je u Šamcu, također, stradala jedna osoba koja je pala u vodu prilikom penjanja uz stepenice.

S ovim informacijama u RS-u je dosad evidentirano ukupno deset žrtava usljed poplava. 


10:33 - Laktaši

Prema posljednjim informacijama Štaba za vanredne situacije Općine Laktaši situacija u poplavljenim područjima je mnogo bolja nego jučer. Nivo rijeke Vrbas se povukao za 1,5 metara i voda se povukla sa saobraćajnica na starom putu u Glamočanima i putu prema Prnjavoru.

Voda se zadržala na dionici starog puta kod Drveksa u Trnu i dionici od Dositejeve ulice u Trnu do Šušnjara, te na dijelu dionice od Klašnica prema Slatini. Most u Trnu je i dalje zatvoren, ali je autoput Banja Luka - Gradiška prohodan za saobraćaj.

Ekipe Civilne zaštite Općine Laktaši raspoređene su na terenu kako bi distribuirale hranu i piće u poplavljena domaćinstva. Za sada je prioritet distribucija hrane u poplavljena domaćinstva, a zatim će hrana biti distribuirana i u druga područja općine. 


10:27 - Žepče

U prihvatni centar u Žepču, Srednju mješovitu školu, pristižu mještani iz Željeznog Polja.

Iz prihvatnog centra navode da su im potrebni lijekovi, grijalice, produžni kablovi i topla odjeća.

U centru je mnogo djece i staraca. Svi su promrzli. Na putu je umrla i jedna starica, saopćio je Radio Žepče.


10:20 - Jajce

U protekla tri dana usljed stalnih padavina na području općine Jajce došlo je do naglog porasta vodostaja rijeka Plive i Vrbasa, kao i pritoka Lučina, Rika, Šedinac i Raševik.

Vrbas se izlio na području mjesnih zajednica Vinac, Bravnice, Rika, Kozluk, Prudi i Podmilačje i pod vodom su poljoprivredno zemljište i privredni subjekti koji se nalaze u blizini korita rijeke Vrbas.

Na području općine Jajce usljed klizišta i izlijevanja vode iz svojih korita evakuirano je deset domaćinstava. U pomoć su pritekli i članovi Rafting kluba Jajce. Do sada je registrirano 70 lokacija na kojima je u manjoj ili većoj mjeri došlo do pojave klizišta i odrona koji ugrožavaju stambene objekte i putne komunikacije.


10:18 - Brčko

Stanje na Savskom nasipu u Vučilovcu od jutros je kritično, saopćeno je iz Vlade Brčko Distrikta.

„Maksimalno je angažirano ljudstvo na pojačanju i izgradnji zečjih nasipa. Upitno je da li će sve što se radi i svi napori uspjeti sačuvati ne samo ovaj dio Distrikta nego i cijelu Posavinu od poplava“, navodi se u saopćenju.

Također se ističe kako je vanredna sjednica Vlade, koja je bila zakazana za jutros odgođena, a gradonačelnik i svi članovi Vlade su u Vučilovcu.


10:12 - Prijedor

Na području Prijedora poplavljeno je gotovo 5.000 domaćinstava.

„Potpuno pod vodom su sva naselja od Oštre Luke do Prijedora, gradska naselja Gomjenica, Vrbice, Topolik, Stari Grad, Tukovi, Raškovac i mnoga druga, a kod Radetića kule voda je prodrla i u najuže jezgro grada“, rekao je gradonačelnik Prijedora Marko Pavić nakon današnje sjednice Kriznog štaba u tom gradu.

Tokom noći je evakuirano blizu 40 ljudi, od kojih je devet smješteno u Sportsku dvoranu "Mladost", a ostali kod prijatelja i rodbine, dok na evakuaciju trenutno čeka blizu 50 građana.

Vodostaj Sane je, prema procjeni, 600 centimetara ili za 180 centimetara iznad kritične tačke.


10:10 - Bijeljina

Usljed poplava putni pravci Bijeljina - Rača i Bijeljina - Pavlovića most zatvoreni su za saobraćaj. Granični prelazi Rača, Pavlovića most i Šamac su, također, zatvoreni, potvrđeno je iz Ministarstva saobraćaja i veza RS-a.

Autoput Banja Luka - Gradiška u potpunosti je prohodan. Saobraćaj se odvija normalno, nema zastoja ni ograničenja kao ni preusmjeravanja saobraćaja. Sva uključenja na taj autoput i isključenja s autoputa su u funkciji.


10:00 - Sarajevo

Nakon poboljšanja vremenskih uvjeta četiri helikoptera EUFOR-a su uključena u evakuaciju pacijenata kojima je potrebna dijaliza, trudnica i drugih težih slučajeva u područjima Zenice, Maglaja, Tuzle i Šamca.

U jučerašnjem saopćenju EUFOR-a navodi se da će se ove operacije raditi prema zahtjevima podnesenim putem Ministarstva sigurnosti BiH.


09:55- Kozarska Dubica

Na području općine Kozarska Dubica jutros su uvedene vanredne mjere zaštite od poplava na rijeci Uni, čiji vodostaj trenutno iznosi 422 centimetra.

Šef Odsjeka civilne zaštite Općine Kozarska Dubica Đuro Trubarac rekao je Srni da je na području općine stanje trenutno zadovoljavajuće i da još nema ugroženih stanovnika, domaćinstava i putnih komunikacija, ali da se očekuje ogroman plavni val rijeke Une iz pravca Kostajnice, Novog Grada i Prijedora, koja raste brzinom od sedam centimetara na sat.

Vodostaj rijeke Save na području Kozarske Dubice jutros je iznosio 782 centimetra, što je ispod kote redovne odbrane od poplava.


09:50 - Domaljevac

Stanje na području općine Domaljevac je krajnje zabrinjavajuće i na ivici je katastrofe. Rijeka Bosna koja je kod Šamca jučer probila riječni nasip i tokom protekle noći poplavila je nekoliko naselja.

Najkritičnije stanje je u Grebnicama gdje je pod vodom blizu 500 kuća i privrednih objekata i u toku je evakuacija ljudi i stoke, a priprema se i evakuacija Domaljevca.

Načelnik Općine Domaljevac Željko Josić kazao je u izjavi za Fenu kako je stanje u toj općini krajnje zabrinjavajuće zbog prodora rijeke Bosne, a što do sada nije zapamćeno.


09:45 - Sarajevo

Prema podacima sa vodomjernih stanica automatskog hidrološkog monitoring sistema Agencije za vodno područje rijeke Save - Sarajevo jutros u 7 sati, rijeka Bosna kao i njene pritoke su u opadanju, dok je posebno teška situacija na području Posavine.

U saopćenju se navodi da su rijeka Bosna kao i njene pritoke koje su u posljednjih tri dana izazvale najviše problema na poplavnim područjima u opadanju. Posebno smanjenje nivoa primjetno je u Zavidovićima gdje se svaki sat nivo vode Bosne smanjuje za 11 centimetara.

Rijeka Vrbas i rijeka Drina su, također, u blagom opadanju ili stagnaciji nivoa, dok Lašva stagnira.

Rijeka Una ima blagi trend porasta, prosječno 1 - 2 cm svaki sat. Rijeka Sana je u blagom padu nivoa, dok je Sanica u stagnaciji.

Kako se napominje u saopćenju, posebno teška situacija je na području Posavine. Trend porasta vodostaja rijeke Save od ponoći je povećan i trenutno iznosi 5 cm/sat. Uzrok toga su povećani nivoi rijeke Une kao i zabilježeni nivoi rijeke Orlje u Hrvatskoj koja bilježi svoj maksimum.


09:40 - Šamac

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS-a Petar Đokić izjavio je Srni da situacija u općini Šamac postaje sve teža jer je ugrožen nasip na rijeci Savi, a putna komunikacija sa općinom je presječena.

Đokić je rekao da nema informaciju o ljudskim žrtvama na ovom području, ali da je savski nasip ugrožen u rejonu Grebnica i Domaljevca i da se postavlja pitanje koliko još dugo može izdržati, jer se vodostaj Save povećava.

„Prema mojim informacijama, slično stanje je i u pojedinim naseljima u Bijeljini, u rejonu Batkovića i Rače“, rekao je Đokić.

Dodao je da je u ovom trenutku neophodno organizirati akcije evakuacije stanovništva putem mobilnih čamaca kojih nema dovoljno.

„Potrebno je suzbiti paniku koja hvata ljude koji već duže očekuju pomoć, a koja ne može do njih da stigne“, naglasio je Đokić.

Istakao je da su se pripadnici Oružanih snaga BiH maksimalno stavili na raspolaganje i da su i sada uključeni na područjima gdje mogu djelovati.


09:37 - Sarajevo

Ekipe Oružanih snaga BiH nastavile su sa operacijama spašavanja stanovništva helikopterom, a sinoć je na području Doboja i Zenice evakuirano ukupno 68 ljudi, uglavnom djece i žena, javlja agencija Anadolija.

Zbog nedostatka opreme za noćno letenje, letovi su obustavljeni u večernjim satima.

Helikopter je najprije letio iznad potpuno poplavljenog Doboja gdje je dizalicom spašeno šest osoba, među kojima starija žena i dijete, čiji su domovi u potpunosti okruženi vodom.

Ekipe OSBiH nakon toga su u dva navrata evakuirali ukupno 62 osobe iz sela Bistričak nedaleko od Zenice. Helikopter se prizemljio u blizini sela i primio ugrožene stanovnike među kojima su bili mahom žene, djeca i bolesni.

Tokom polijetanja helikoptera nije bilo moguće ne primijetiti osmijeh i radost na licima mališana koji su spašeni, a njihove majke su se, držeći ih u krilu i gledajući kroz prozor helikoptera, u suzama rastajale od svojih domova.


09:32 - Doboj

Nivo vode u centru Doboja danas je oko dva metra. Šef Civilne zaštite u Doboju Milko Vidaković kazao je da se voda iz grada sporo povlači.

„Voda sada leži, jer je ovaj dio terena niži, a imamo i put koji onemogućava da voda istekne“, kazao je Vidaković.

Potvrdio je da se u Doboj više ne ulijeva direktno rijeka Bosna, čiji je nivo danas pao.

U Doboju nema ni električne energije, fiksne telefonske veze ne funkcioniraju, a u gradu je blizu 25.000 građana provelo još jednu noć „zarobljeno“ u stanovima i kućama u koje voda, koja je u prvom naletu iznosila i nekoliko metara, nije prodrla.


09:20 - Doboj, Banja Luka

Direktor Policije RS-a Gojko Vasić izjavio je agenciji Srna da se na području Doboja i Banje Luke stabilizira situacija nastala usljed elementarnih nepogoda.

„Trenutna situacija je bolja nego u prethodna dva dana. U Banjaluci se polako normalizuje saobraćaj na svim putnim pravcima i mostovima koji su bili zatvoreni“, rekao je Vasić te istakao kako se situacija na području Bijeljine i Prijedora usložnjava.

„U Prijedoru možemo u narednih nekoliko časova očekivati stabilizaciju situacije. Međutim, u Bijeljini je problem visok nivo vodostaja Save koja ne može da primi vodu rijeke Drine“, pojasnio je Vasić.

Naveo je da je teška situacija i na području Modriče i Šamca, te da u toku noći nije bilo žrtava elementarnih nepogoda.


08:40 - Bijeljina

Nasip na Batkoviću je popustio i počinje evakuacija stanovništva, kazao je gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS).

„Biće obezbijeđena mjesta za evakuaciju stanovništva, a biće evakuisano oko 10.000 ljudi. Sava je više od devet metara i viša je za 1,35 metara u odnosu na 2010. godinu. Bujica ne bi trebala doći do grada jer će je zaustaviti kanali“, kazao je Mićić.

Istakao je kako je UNHCR poslao dva helikoptera sa hranom, ali je apelirao da se u Bijeljinu šalju ostale potrepštine.

„Nama sve treba, posebno ćebad. Cijeli grad je pod vodom, nema struje, ne rade pekare.“


08:12 - Brčko, subota

Volonterska pomoć hitno je potrebna Brčkom, javljaju stanovnici ovoga grada na sjeveru BiH.

„Upravo sam došao iz grada. Na terenu je 30 ljudi, bore se sa vodom i muče se, crkavaju nosajući vreće sa pijeskom. Sramota, žalosno, a Sava nadolazi, Brka izljeva“, napisao je na Facebook stranici posvećenoj poplavama (Mapa poplava BiH) Mirsad Peštalić.


22:28 - Maglaj, petak

U noćnim satima voda bi se trebala povući iz Maglaja, javlja reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović. Nekoliko desetaka kuća nestalo je u klizištima u okolini grada.

Oružane snage BIH, Vojska Hrvatske i Gorska služba spašavanja pokušavaju spasiti ljude i dostaviti im hranu i pomoć. 

Pomoć dolazi iz Konjica, Mostara i Bihaća. Stižu šleperi hrane i velike kutije sa lijekovima. Mještani se nadaju se da će se već sutra ili najkasnije prekosutra moći vratiti kućama i spasiti ono što se spasiti može.


22:25 - Šamac

Savo Minić, načelnik Općine Šamac, rekao je za Al Jazeeru da je situacija u tom gradu haotična.
Kako je kazao, prema nezvaničnim informacijama, vodena bujica odnijela je jednog mještanina koji se pokušao ljestvama popeti na tavan kuće i tamo se sa suprugom skloniti od poplava.

Samo jedan helikopter je uspio sletjeti u grad tokom dana, a EUFOR će poslati još dva helikoptera.
Minić moli stanovnike Šamca i okoline koji imaju malu djecu da stave crvena obilježja na kuće i zgrade.


21:58 - Jezero

Više od 100 kuća je poplavljeno u Jezeru kod Jajca, a vodostaj Plive je u stalnom porastu, javlja čitalac Edvin Crnkić.

''Otežan je saobraćaj na cesti prema Mrkonjić Gradu zbog izlijevanja rijeke Jošavke. Ništa nije bolje ni u pravcu Šipova zbog klizišta u mjestu Stupna. Ovo maleno mjesto i dalje ima opskrbu elektirčnom energijom i vodom.

Kiša i dalje pada, očekuje se alarmantna i neizvjesna noć. Mnogi će noć provesti u dežurstvu, pogotovo oni u kućama koje se nalaze u prioblanom dijelu. Za sada nikava pomoć nije stigla sa strane, stanovništvo se uzajamno pomaže. Općinski načelnik Dušan Šain sa saradnicima obilazi mjesta koje su pogođena ovom prirodnom nedaćom", javlja Crnkić.

''Veći dio naselja je smješten  na ostrvu koje Pliva pravi, tako da su mještani izravno izloženi vodenoj bujici''.

Foto: Edvin Crnkić


20:48 - Sarajevo

Standfirst: 
Vlada Republike Srpske donijela odluku o proglašenju vanredne situacije u ovom bh. entitetu.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Vlada Republike Srpske donijela odluku o proglašenju vanredne situacije u ovom bh. entitetu.

Promo Image: 
Modified: 
18 maj 2014, Nedelja 00:25 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Kroz blato i mulj u Maglaju

$
0
0

Piše: Almir Šećkanović

MAGLAJ - Na rođendan, 15. septembra 1993. godine, dobio sam svoju prvu i najvredniju životnu lekciju. Učiteljica je bila moja majka, a lekciju sam tada nazvao drugi komad prohe. I danas je tako zovem iako dobro znam da je prikladnije ime: dobročinstvo.

Taj septembarski dan imao je sve odlike kolotečine u koju je upala moja porodica. Stari je već drugu sedmicu bio na terenu, majka u kuhinji, djed i nena zakovani za mali tranzistor sa kojeg se čuo glas izvjestioca sa brčanskog ratišta. Brat i ja smo u dvorištu šutali loptu koju smo zbog njenog izgleda zvali krpenjača.

Na treći povik

Tog dana krpenjača nas je tako zaokupila da sam reagovao tek na treći povik nepoznate osobe koja se nalazila ispred naše kapije. Čuo sam:

-         Pomozite!

Pozvao sam djeda i zajedno smo otvorili kapiju. Na ulici je sjedio čovjek obučen u vojnu uniformu, a pored njega dječak mojih godina. Djed ih je upitao ko su, no odgovora nije bilo. Bila je samo jedna molba:

-         Imate li malo hljeba!?

Dječački brzo dotrčao sam do majke, još brže ispričao šta se dešava, a potom, noseći pola prohe u rukama, vratio se do naše kapije. Drugo pola je ostalo na našem stolu.

Sasvim dovoljno!

Gotovo 21 godinu poslije pričam ovu priču Sinanu Sinanoviću, kolegi i prijatelju. Četvrtak je. Sjedimo kod Džeme u Jordanskoj džamiji na Grbavici.

Sinan me pita šta bi danas bio drugi komad prohe.

Iz pika odgovaram: Možda da sutrašnji slobodan dan provedem u Maglaju ili Zavidovićima, pomažući našim sugrađanima koji su pogođeni poplavama.

A, možda, da organizujemo našu raju, novinarsku i sportsku, pa da odnesemo pomoć u poplavljena područja, predlaže Sinan.

Možemo skupiti odjeću, obuću, hranu, novac..., nabrajam!

I imali smo dogovor!

U petak ujutro ispred Jordanske džamije dočekalo me mnoštvo paketa pomoći stanovnicima poplavljenih područja. Donosile su kolege novinari, sportisti i sportski radnici, stanovnici naselja Grbavica, a vazom na džumi pogurao nas je i Fikret Pašanović, imam Jordanske džamije.

Ubrzo su za polazak bila spremna četiri kombija, dok je peti, onaj kojeg su napunili zaposlenici Fudbalskog saveza BiH, čekao na početku autoceste ka Zenici. Tu nas je čekala i ekipa Civilne zaštite  općine Novo Sarajevo, pod čijom smo pratnjom krenuli ka Maglaju.

Do Zenice smo posmatrali nabujalu Bosnu. Poslije Zenice morali smo se skoncentrisati na cestu, s obzirom da su nas dočekale prve prepreke.

U mjestu Nemila pripadnici Civilne zaštite užurbano su čistili zemlju koju je Bosna nanijela na cestu. Slična slika zatekla nas je i u Begovom Hanu. Pripadnici Civilne zaštite i Oružanih snaga BiH su, baš u vrijeme kada je naš konvoj pristizao u Begov Han, probili gotovo stotinu metara dug zemljani nasip koji je više od 24 sata sprečavao prolaz magistralom koja vodi od Zenice ka sjeveru Bosne i Hercegovine.

Akcija spašavanja

Pola sata poslije ugledali smo tablu "Maglaj".

Akciju spašavanja, ali i akciju prikupljanja pomoći, zajednički vode Oružane snage BiH, MUP Zeničko-dobojskog kantona i Civilne zaštite.

Mi smo dodijeljeni maglajskoj policiji koju je predstavljao izvrsni policajac Ismet.

Njemačka disciplina koju je Ismet zadao lokalnim momcima, koji su angažovani na istovaru konvoja sa humanitarnom pomoći, veoma brzo je dala rezultate. Naša četiri kombija, prepuna odjećom, obućom, hranom i vodom, ispražnjena su za svega pola sata.

Ismet tvrdi da u Maglaju više nije problem poplava, nego nedostatak hrane i vode.

Napiši, molim te, da nam treba i higijenskih stvari, posebno za bebe. Evo, ja sam jučer sa kolegom iz poplavljene kuće izvukao majku sa jednomjesečnom bebom. Oni više nisu u opasnosti, ali, nažalost, mi nemamo šta ponuditi toj bebi, u dahu govori Ismet dok čeka da njegova ekipa istovari pomoć iz vozila koja pristižu iz Sarajeva i Zenice. Ostavljamo Ismeta te preko pruge idemo ka poplavljenom gradu.

Bio je to moj prvi dolazak u Maglaj. Dočekuje nas vojska. Mlađi oficir nas upoznaje dokle možemo doći i da na drugu stranu, onu bližu Bosni, možemo prići samo uz pomoć Civilne zaštite koja je organizovala svojevrsnu traktorsku liniju između poplavljenih područja. Ta vožnja otkriva pravu sliku nesreće koja je pogodila Maglaj.

Uništeni stanovi

Na jednoj strani ulice vidljivi su potpuno uništeni stanovi u prizemnim zgradama. U drugoj ulici gotovo sve kuće prepune su blata i mulja. Bosna je stigla do trećeg sprata!?

Blatom je zatrpano i prizemlje lokalnog hotela pa su gosti primorani ostati na višim spratovima. U gradu već tri dana nema električne energije. Prijeko su potrebni hljeb i voda.

21 godinu poslije Maglaju treba drugi komad prohe.

Izvor: Al Jazeere

 

 

Main Image: 
Standfirst: 
Novinar Al Jazeere sa kolegama je skupio pomoć i ušao u Maglaj iz kojeg donosi priču.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Novinar Al Jazeere sa kolegama je skupio pomoć i ušao u Maglaj iz kojeg donosi priču.

Promo Image: 
Modified: 
17 maj 2014, Subota 12:09 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Plemeniti statusi na Facebooku

$
0
0

Piše: Sead Kreševljaković

Sjedim kući tužan što, zbog zdravstvenih problema supruge nakon poroda, ne mogu put Maglaja, Doboja, Brčkog, Olova ili barem Vogošće i Semizovca. Sa suprugom i kćerkom razgovaram šta je najbolje kupiti i odnijeti do jednog od mnogobrojnih centara za prikupljanje pomoći širom Sarajeva. Kako smo hvala Bogu prije 25 dana dobili malu bebu - Muhameda, nema dileme da treba uzeti pelene, vlažne maramice i hranu za bebe.

Gledam ekipu Al Jazeere Balkans koja izvještava o istim ljudskim dramama iz Bosne, Srbije i Hrvatske. Svijet nas sve zajedno previše ne zarezuje, izuzev dijaspore koja, kao i uvijek, ne štedi novca da pošalje u svoju domovinu.

Čitam statuse

U humanoj misiji su i sportske zvijezde Balkana - od Džeke do Đokovića. Mnogi privatni poduzetnici pokazuju da im profit nije svetinja. Ne štede svoja vozila, proizvode i novac na ponos onih koji razumiju važnost onog slogana “kupujmo domaće”. 

Vatrogasce i policiju odavno cijenim po djelima u kriznim situacijama, ali prvi put zaista shvatam i da imamo Oružane snage BiH, vojne profesionalce koji su se odmah našli širom Bosne i Hercegovine na usluzi svih svojih građana.

Oprema bi im mogla biti i bolja s obzirom na budžet, ali bitno je da su jednako rapoređeni širom zemlje.

Tu su i rafteri, gorske službe spašavanja, kakva-takva civilna zaštita. O opremljenosti, kao što rekoh, dalo bi se pričati, ali mnogo vrednije od toga je prisustvo pripadnika gorske službe spašavanja iz Foče u Zenici i informacija da su se Bišćani prvi probili do centra poplavljenog Doboja. Lijepo je vidjeti da nam pomaže Hrvatska, Slovenija, Crna Gora... (vjerujem da će ih biti mnogo više).

Kao i na TV-servisima (iako su se neki dobro obrukali), na društvenim mrežama je očigledno da je region ujedinjen u volji da se pomogne ugroženima i da pokaže da nismo zaboravili da je, prije svega, važno biti čovjek.

Čitam statuse prijatelja, poznanika i nekih nepoznatih ljudi. Svako malo pomislim da će mi suze poteći od sreće što otkrivam koliko plemenitih i hrabrih ljudi živi oko nas. Neki kritikuju pokušaje da se bude smiješan u ovim teškim vremenima, ali neka i toga. Nek' ima i nešto za smijeh kad ovo prođe. Bude tu i tamo poneka žestoka teološka rasprava o uzrocima ove prirodne katastrofe. Kao vjernik se nadam da Allahova pomoć prati strpljive i da  poslije neugodnosti slijedi radost, a poslije teškoća dolazi olakšica.

Uz ovaj optimistični duh usred katastrofe zgodno se prisjetiti i one Nietzscheove: "Sve što nas ne ubije čini nas jačim". Daj, Bože!  

Možda sada, kada slavimo humanost i solidarnost, nije pravo vrijeme početi razmišljati o uzrocima. Ipak, pitam se da li bi posljedice bile blaže da naš čovjek ne baca smeće u rijeke i razne odvode, da se više vodi računa o bespravnoj izgradnji po klizištima i vodozaštitnim zonama.

Možda smo zaboravili i da bi nešto novca od inostranih zaduženja trebalo uložiti u regulaciji riječnih tokova? Ima uzroka mnogo, ali se nadam da će posljedica biti svijest da čovjek čovjeku nije vuk, nego komšija.

Prema procjenama Ministarstva sigurnosti BiH ugroženo je više od milion i dvjesto hiljada ljudi. Ono što je važno je i nekoliko miliona onih koji su spremni da pomognu. 

S obzirom na to da ja sjedim kući ne bih dalje da pametujem, pa bih radije sa vama podijelio neke zanimljive statuse sa Facebooka:

Narcisa Cvitanović:

- Za Olovo je najpotrebnije da se vozi: voda, konzerve, hrana za bebe, gumene čizme, gumene rukavice, svijeće, baterije, lopate... hrana i voda su prioritet.
kontakt tel.: 066 908 079

Adnan Beširović Hercegovac:

- Doživio sam da inzulin kupujem k'o žvake.

Cazin.info:

-Hrabri policajac Sinan Šušnjar je bez razmišljanja skočio u nabujalu Unu i spasio mladića od utapanja. Svaka čast, ljudino!

Radomir Lazić:

- RSG javlja da se grupa hrabrih Bišćana probila u sami centar Doboja i do sada su spasili preko 50 osoba iz tog područja. U modi su ljudi.

Edin Džeko:

- Danima sa strepnjom u srcu pratim dešavanja u našoj BiH - Maglaju, Zenici, Bijeljini, Sanskom Mostu i ostalim gradovima. Osjećaji su mi podijeljeni, jer sam vjerovao sam da će nas plasman na SP ujediniti, a, nažalost, ujedinila nas je nesreća. Stotine ljudi skuplja pomoć za one najugroženije - humanitarne organizacije, sportski kolektivi, privrednici, pojedinci su se digli na noge i pomažu, a sve ovo što se dešava samo je pokazatelj kako se uvijek moramo držati zajedno, ne samo u nesreći već i u sreći, radosti i veselju. Dirnut sam nastojanjima da se pomogne ljudima, a ujedno i ponosan što sam Bosanac i Hercegovac, kada vidim koliko dobrih ljudi imamo. Iako očito nema potrebe za tim, jer vidim da su se dobri ljudi već uključili, želim još jednom lično apelovati da se pomogne svim porodicama i našim sugrađanima, hranom, odjećom, obućom i svime što im je potrebno, a kada dođem na pripreme reprezentacije BiH, zajedno sa porodicom, lično ću se uključiti kako bih pomogao koliko to mogu...

Danijaal-Anes Karabegović:

- Selo se evakuira prema planini koja je sva u snijegu. Nalazimo se na Laništima, apelujemo da nam se pomogne, hladno je djeca, starci i žene su to. Molimo vas pomozite nam, mi nemamo više gdje. Ali,  zadovoljni smo Allahovom odredbom...

Milina Trišić:

-Ako imate adrese u Obrenovcu gde je potrebna evakuacija, šaljite @ne_ortodoxnica na tviteru, ona je u kontaktu sa jednim od koordinatora.

Adnan Beširović Hercegovac:

- Dakle ljudi, situacija u Maglaju što se tiče logistike je popravljena danas. Ne kažem da im ne treba pomoć, ali sutra bi trebali furati u Doboj i ostale poplavljene prostore... U komunikaciji sa civilnom zaštitom skontajte gdje treba pomoći!

Mcm Adis Hasaković:

- Imamo informaciju da će Klas sutra ujutro isporučiti pomoć u hljebu za Bijeljinu i Doboj. Nastavlja se isporuka hljeba za Maglaj.

Tarik Jesenković feeling happy:

-U Pennyju Velešići ne mogu nanijeti koliko raja kupuje. Dječije hrane u policama skoro nema.

Adnan Rondić:

- Bilo bi dobro da smo Izetbegovića vidjeli u Bijeljini, Radmanovića u Maglaju, Komšića u Bosanskom Šamcu... Ali, nekima je Bosna samo do Visokog, za druge, nema je nikako, treći su odlični u teoriji, ali im praksa baš i ne ide... I tako...

Plamenko Muratović:

-Nomen est Omen, ili kratki kurs B/CG/H/S jezičkih zabluda:
Govern - Upravljati
Iz čega slijedi: Government - Uprava
Dokle god se to, u Južnih Slavena, bude prevodilo kao "Vlast" i "Vlada", imaćemo je otuđenu, kao i do sada.

Dušan Hadži Nikolić:

- Ukoliko poznajete nekoga ko živi u Italiji, a ne zna kako da uputi pomoć u Srbiju povodom poplava, šerujte ovaj status. Hvala!

“Povodom nezapamćenih elementarnih nepogoda koje su pogodile Republiku Srbiju Vlada Republike Srbije otvorila je sledeći žiro račun na koji se mogu uplatiti novčana sredstva za pomoć iz inostranstva:

- devizni žiro račun br. 01-504619-100193230-000000-0000

- Ministarstvo finansija – Uprava za trezor, Beograd – namenski devizni račun za uplatu sredstava za otklanjanje posledica poplava

- IBAN kod: RS35908504619019323080

Na sajtu ambasade Srbije u Rimu možete da vidite instrukcije za uplate donacija u EUR i USD. http://roma.mfa.gov.rs/

Ambasada Republike Srbije u Rimu unapred se zahvaljuje i poziva sve zainteresovane da, u skladu sa svojim mogućnostima, izvrše dobrovoljne uplate na navedeni broj žiro računa.

Muhamed Bikić :

- Svaka čast policiji i vojsci!!!

BH Fanaticos:

- Kombi pun je krenuo za BiH, možda je već i stigao... Raja i BHF iz Holandije... Hvala SVIMA.

Hana Karadža:

- SARTR-ov kombi se već nalazi ispred Pozorišta i prima Vaše donacije. Ukoliko Vam je zgodnije donijeti potrebna sredstva sada, mi smo tu do 23:00. Hvala svima!

Nijaz Skenderagić:

Pametnom dovoljno! “Gdje su među ljudima granice? Nema u čovjeku ni Vlaha ni Turčina. Postoji samo golema ljudska bijeda i nevolja. Jednako i vlaška i turska.” Branko Ćopić

Alosman Husejnović, ‎Koordinatorski tim "Nove mostove gradimo zajedno":

- Adresa za prikupljanje pomoći u Amsterdamu je: Stichting "BRON", Jan de Louterpad 7.
To nam je potvrdila dr. Munevera Curovac, predsjednica udruženja.
Prostorije kluba će biti otvorene svaki dan od 14 do 22 sata (ponedjeljkom od 16 sati), a za sve eventualne informacije kontaktirati broj 06 40 79 39 65 (dr. Munevera Curovac)

Ministarstvo odbrane BiH/Ministry of Defence of BiH:

V A Ž N O O B A V J E Š T E NJ E
- Molimo stanovništvo da zbog omogućavanja slijetanja helikoptera OS BiH na ugrožena područja, naročito u nepristupačnim terenima, u granicama mogućnosti maksimalno sarađuju sa pripadnicima OS BiH kako bi se omogućila brza intervencija i evakuacija ugroženog stanovništva.
Mole se stanovnici da, ukoliko je moguće, pronađu ravan prostor veličine 50x50 metara i obilježe ga vidljivim obilježjima, krečom ili na neki drugi način. Poželjno je da na granicama obilježenog prostora bude jedno lice koje će davati signale pilotima helikoptera i time pomoći u njegovom slijetanju.
Također, mole se stanovnici da u skladu s mogućnostima, izvjese bijelu ili neku drugu tkaninu na veću visinu, kako bi obilježili prostor i time pomogli pilotima helikoptera u određivanju pravca vjetra, čime bi se omogućilo njihovo bezbijedno slijetanje.

Bisera Hašimbegović:

Vidim sa prozora da na sarajevski aerodrom slijeću helikopteri iz Slovenije i Hrvatske. Stiže pomoć.

Almedin Dino Leka:

Nakon 10 sati vratili smo se iz Maglaja, isporučili smo 30-ak tona hrane, vode i ostalih stvari. Kamionima smo se probili u sami centar grada jer se voda koliko-toliko povukla predveče pa smo odlučili da uđemo u grad i direktno smo sa kamiona dijelili pomoć ljudima koji su nas sa prozora zgrada dozivali.
Situacija je haotična, totalna dezorganizacija svih struktura, od Civilne zaštite preko Policije pa nadalje .. jedina svijetla tačka je Armija BiH koja nam je pomogla da izvršimo našu misiju.

Naida Sekić:

I am so worried about my fellow Bosnians. I keep thinking about the children, the elders and their health, and the villagers' cattle. Where will they sleep? Are they hungry? Will the state help their people to bounce back? Oh, my beautiful, beautiful, lovely and darling Bosnia...

"Svensk-bosniska akademiker (APU Network) i samarbete med bosnien-hercegovinska föreningen Neretva:
Sms:a BIDRA 100 HJALPBOSNIEN till 72 672 för att bidra med 100 kr till insamlingen.
Byt ut 100 mot 200, 300, 400 eller 500 för att bidra med högre belopp, t.ex. BIDRA 300 HJALPBOSNIEN

Edina Bešlagić:

- Čestitke uposlenicima Radija Stari grad, ali ne mogu a da ne spomenem i nekoliko farmaceuta iz privatnih apoteka (Senka će znati o kome se radi) koji su se organizovali. Jedna od njih je odnijela u Halidov hotel lijekove neophodne velikom broju hroničnih sugrađana koji su tu smješteni, naravno i dosta tople odjeće, hrane i sl.Ono što ih je beskrajno obradovalo to je broj automobila ispred hotela kojim je donesena pomoć našim sugrađnima. Ma ima nas i biće nas, to je najvažnije.

Izvor: Al Jazeera

Main Image: 
Standfirst: 
Nadam se da će posljedica biti svijest da čovjek čovjeku nije vuk, nego komšija.
Promo Image: 
Teme: 
Region: 
Modified: 
17 maj 2014, Subota 20:52 CEST
Reviewed (Ready to publish): 
0
Related Content: 

Posavina pod vodom, cijeli Šamac potopljen

$
0
0

 

21:10 - Tuzla

Iz naselja Crno Blato kod Tuzle u toku je evakuacija stanovništva, nakon što je konstatirano da nijedna kuća u ovom naselju nije sigurna zbog pomjeranja zemlje većih razmjera, potvrđeno je Srni u opštinskoj Civilnoj zaštiti.

Nadležne službe su na terenu, a stanovništvo se evakuira u Osnovnu školu u Dokanj kod Tuzle. Klizište se pokrenulo i ugrozilo 90 kuća na lokalitetu naselja Gornje Kikače, općina Kalesija.

Mještani kažu da je nekoliko stambenih objekata već neupotrebljivo, a klizište se pokrenulo u dužini od oko četiri kilometra.


19:54 - Bijeljina

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić izjavio je da je rijeka Sava potopila Velino Selo, a da traje odbrana nasip na kanalu Dašnica da voda ne bi prodrla u Donje i Gornje Crnjelovo i eventualno došla do Obarske.

Mićić je rekao da je na nasipu na kanalu Dašnica 1.000 ljudi koji pokušavaju spriječiti prodor vode u Crnjelovo i smatra da će u tome uspjeti, jer postoje najave da će se smanjivati nivo vodostaja Save.

On kaže da je siguran da odbrana prva dva kilometra nasipa, čiji se nivo intenzivno podiže, omogućiti da voda ne prodre večeras, da bi sutra mogli nastaviti, jer treba odbraniti sedam kilometara.

Mićić smatra da će nasip Topolovac biti odbranjen kao i prošli put, jer ima ogroman broj ljudi i mehanizacije, a opada i nivo Save.

„Sada će pokušati da 500 ljudi koji su radili zamijenimo sa drugih 300-400 i siguran sam da ćemo noćas uspjeti da završimo prva dva kilometra“, kaže Mićić.

On je istakao da na nasipu na Rači, koji je popustio, ulazi velika voda i da još ima nekih 60 centimetara da se izjednače nivoi.

„Velno Selo je potopljeno, kao i značajan dio Brodca, Ostojićevo, takođe. Pokušaćemo da spasimo makar dio Balatuna. Voda će, vjerovatno, ići prema Batkoviću“, rekao je Mićić novinarima.


19:19 - Bijeljina

Specijalni tim za odgovor u slučaju poplava iz Velike Britanije sa 33 člana i sa četiri motorna čamca koji je stigao u Bosnu i Hercegovinu kako bi pružili pomoć na terenu, večeras će ići u Bijeljinu.

Njihovo raspoređivanje je koordinirano u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti BiH.

Tim koji je stigao u BiH je dio britanskog Međunarodnog tima za potrage i spašavanje, obučen za upravljanje operacijama u slučaju poplava i potraga, te u potpunosti opremljeni da samostalno obavljaju ovaj posao u teškim uslovima.

Velika Britanija šalje tri eksperta u Srbiju kao dio tima civilne zaštite Evropske unije za procjenu i koordinaciju, uključujući šefa tog tima, iskusnog stručnjaka iz britanske Službe za spašavanje i borbu protiv požara, saopćeno je iz britanske ambasade u Sarajevu.


18:55 - Tuzla

U naselju Crno Blato u Tuzli pokrenulo se klizište.

U tom naselju trenutno se nalazi  načelnik općine Tuzla Jasmin Imamović, te Štab civilne zaštite Tuzla i  vrši se hitna evakuacija stanovništva.

Načelnik Imamović je kazao da mještani  ne smiju dočekati noć u ovom naselju.


18:27 - Šekovići

Ministar nauke i tehnologije RS Jasmin Komić izjavio je da su stanovnicima općine Šekovići trenutno najneophodniji hrana, nafta i čizme.

„Hrana je trenutno najpotrebnija stanovnicima ove opštine, a problem vode trebalo bi uskoro da bude riješen. Stanovnicima je neophodna i nafta za građevinske mašine, kojima treba da raščićava teren“, rekao je Komić koji je u popodnevnim časovima sa ministrom za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Igorom Vidovićem obišao općinu.

Prema njegovim riječima, veliki problem su i otežane putne komunikacije zbog odrona, a vodena bujica je proteklih dana uništila tri mosta i isto toliko oštetila.


18:26 - Prnjavor

Na području općine Prnjavor povlačenjem rijeka u korita stanje na ugroženim područjima se normalizira. Vatrogasna jedinica počela je pranje ulica, a očekuje se da na teren izađu i ekipe Doma zdravlja koje će obaviti dezinfekciju.

Štab za vanredne situacije ove općine saopćio je danas da je voda iz gradskog vodovoda pojačano hlorisana, prema standardnoj proceduri, da bi se mogla sigurno koristiti kao tehnička voda.

„Kod voda iz javnih vodnih izvorišta Gradina i Dobra voda nije došlo do promjene pritiska na izlaznim cijevima. To znači da nije došlo do kontakta sa podzemnim vodama, pa je izvorišna voda nepromijenjena. Iz preventivnih razloga nalaže se da se voda prokuhava da bi se mogla piti i koristiti za ličnu higijenu“, navodi se u saopćenju.

Iz Općinskog kriznog štaba dodaju i da se voda iz individualnih vodnih objekata može koristiti samo ukoliko nije zamućena i prethodno se mora prokuhati oko deset minuta.

U ovoj lokalnoj zajednici nastavljeno je prikupljanje pomoći za stanovništvo Doboja. Na dva punkta u gradu registriran je veliki broj Prnjavorčana koji su se dobrovoljnim donacijama priključili humanitarnoj akciji. Apelira se da su najpotrebniji lijekovi, hrana za bebe, donji veš i čarape.


18:23 - Sarajevo

Premijer Republike Turske Recep Tayyip Erdogan pozvao je danas telefonom predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, interesirao se za situaciju u zemlji i ponudio mu pomoć Turske vlade u borbi protiv katastrofalnih poplava, prenosi Anadolu Agency (AA).

Na sugestiju predsjedavajućeg Izetbegovića, Vlada Republike Turske hitno će u Bosnu i Hercegovinu uputiti najurgentniju pomoć. Premijer Erdogan obećao je da će Turska pružiti dalju pomoć Bosni i Hercegovini u ublažavanju posljedica katstrofe, zbrinjavanju unesrećenih, lijekovima i prehrambenim proizvodima, potvrđeno je iz Predsjedništva BiH.

Turski premijer zamolio je predsjedavajućeg Izetbegovića da porodicama stradalih u katastrofalnim poplavama prenese izraze saosjećanja Turske vlade i naroda.

Izetbegović je zahvalio premijeru Erdoganu na iskazanoj solidarnosti, brizi i saosjećanju sa ljudima u Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.


18:15 - Šamac


18:10 - Šamac


17:05 - Brčko

Gradonačelnik Brčkog Anto Domić, koji se nalazi u mjestu Kopanice u općini Orašje gdje je danas Sava probila jedan dio odbrambenog nasipa, rekao je da je situacija krajnje ozbiljna jer se Sava i dalje izlijeva.

„Spremni smo da krenemo sa operacijom začepljanja rupe na nasipu. Ako to uspijemo, stanje će biti nešto bolje. U suprotnom, pogoršavaće se iz sekunde u sekundu. Organizovali smo helikoptere koje nam je na raspolaganje stavilo Ministarstvo odbrane BiH i pravimo tzv. ježeve, odnosno čelične šine u obliku slova 'X' koje bi bile osnove za drugi materijal kojim bismo pokušali zaustaviti vodu“, kazao je.

Istakao je da grad Brčko u ovom trenutku nije ugrožen, ali da se ne zna šta će biti ukoliko ovaj dio savskog nasipa ne bude začepljen, saopćeno je iz Informativne službe Vlade Distrikta Brčko.

„Apelujem da se mještani poplavljenih područja Vučilovac, Krepšić, Drenava, Gorice, Marković Polje i Plazulje i kod manjih poplava evakuišu i pokušaju da spasu materijalna dobra. Treba da slušaju ljude na terenu koji im pomažu, kao i da se o svemu obavještavaju kod službe operativnog centra", poručio je Domić.


16:39 - Šamac

Premijerka RS-a Željka Cvijanović ocijenila je da je stanje u općini Šamac, nakon drame koja je proživljena, i dalje veoma dramatično i teško.

„Dok se u mnogim drugim područjima stanje smiruje, Šamac je ostao jako ugrožen, evakuacija se vrši i danas, cijelo područje je još pod vodom, iako se nivo vode snižava, tako da očekujemo mnogo problema“, rekla je Cvijanović novinarima.

Navela je da su službe u Šamcu adekvatno reagirale i u koordinaciji sa entitetskom vlašću, te naglasila da te službe imaju podršku Vlade RS-a u nastojanjima da bude prevaziđena situacija izazvana poplavama.

Prema njenim riječima, sve službe su angažirane kako bi se osiguralo zdravlje ljudi i da ne dođe do kakve epidemije, te da se u mnogim mjestima život lagano vraća.

„Vlada Srpske čini sve što može, nastoji da obezbijedi zdravstvenu zaštitu stanovništvu ugroženih područja, kao i adekvatan smještaj i medicinska sredstva, te hranu i vodu. To se sve doprema stanovništvu“, navela je Cvijanović. 


16:30 - Zvornik

Načelnik Općine Zvornik Zoran Stevanović rekao je danas da se u Zvorniku život polako normalizira, ali da je katastrofalno stanje u vezi sa klizištima.

„Sutra će početi redovna nastava u svim školama, a i dječiji vrtić će raditi. Autobuski saobraćaj, osim prema Kamenici i Malešiću, gdje će linije biti skraćene zbog odrona, odvija se redovno“, rekao je Stevanović.

Kaže da je vodosnabdijevanje u gradu i prigradskim naseljima potpuno normalizirano, kao i snabdijevanje električnom energijom, jer od 23.000 potrošača, 80 trenutno nema struju. 

„Krenuli smo sa dezinfekcijom, dezinsekcijom i deratizacijom, a opština je formirala i devet stručnih komisija koje će sutra početi sa popisom šteta“, rekao je Stevanović.

Dodao je da se Zvornik, i osim toga, susreće sa elementarnom nepogodom neslućenih razmjera, jer su štete od klizišta nesagledive.

„Imamo više od 250 ugroženih kuća, gdje ljudima preporučujemo da ne spavaju u njima, imamo više od 25 kuća koje su srušene ili su na putu da se sruše. Strašna je situacija u Sopotiku i Zelinju, stravična u Boškovićima, stravična i teška u Kamenici i Malešiću“, rekao je Stevanović.

Naveo je da na lokalnim putevima ima 200 odrona, a neki dijelovi općine su i dalje odsječeni.


16:25 - Bijeljina

U gradu Bijeljina potrebno je ojačati nasip na kanalu Dašnica na lokalitetu Burum i Donje Crnjelovo, saopćeno je iz Civilne zaštite RS-a.

Naređeno je da se na ugrožene tačke upute četiri kamiona Oružanih snaga BiH kojim će se prevoziti vreće pijeska koje se kupe iz grada gdje se voda povukla, tri građevinske mašine i 100 ljudi za punjenje i slaganje vreća.

Potrebno je organizirati i naknadnu evakuaciju mještana koji nisu pristali na pravovremenu evakuaciju, jer im nije neposredno prijetila opasnost.

Evakuaciju na privatni punkt u Brodcu vrši devet čamaca sa posadama, jedna amfibija, pet kamiona TAM 150 i dva autobusa.

U gradu Bijeljini provodi se evakuacija po pozivu, plansko snabdijevanje ugroženih građana po mjesnim zajednicama, čišćenje ulica sa kojih se voda povukla, ispumpavanje vode iz poplavljenih i javnih ustanova i preduzeća.

Provode se i higijensko-epidemiološke mjere zaštite.

U mjesnoj zajednici Janja vrši se čišćenje ulica, sakupljanje uginulih životinja, higijensko-epidemiološka zaštita i plansko snabdijevanje ugroženog stanovništva neophodnim prehrambenim i sanitarnim artiklima i lijekovima.

U evakuacijskim centrima smješteno je blizu 680 ljudi i ova cifra često varira.

Granična policija ističe problem 150 zaustavljenih kamiona na Graničnom prijelazu (GP) Rača. Traži se i dostava hrane i vode za vozače kamiona, jer kamioni ne mogu krenuti zbog raskvašene podloge puta na dionici GP Rača do starog GP Rača.

Električna energija, koja je iz preventivnih razloga isključena u poplavljenim dijelovima grada, uključuje se sukcesivno kako se voda povlači iz poplavljenih dijelova.

Telefonske linije se osposobljavaju u skladu sa uključivanjem električne energije, s tim što se za neke dijelove Bijeljine napajanje telefonske mreže vrši putem agregata.

Kada je riječ o vodosnabdijevanju, tehnička upotreba vode moguća je bez prokuhavanja, a za piće je neophodno prokuhati vodu.

U poplavljenim dijelovima tog grada vrši se dostava flaširane vode. Blokiran je magistralni put Bijeljina - Brčko.


14:45 - Brčko


14:35 - Maglaj


14:28 - Kostajnica

Vodostaj rijeke Une kod Kostajnice od jutros je u blagom opadanju i trenutno iznosi 490 centimetara, što je za 14 centimetara niže od maksimalnog vodostaja od 504 centimetra izmjerenog jutros u 5 sati.

Vodostaj je i dalje 40 centimetara iznad tačke na kojoj se proglašava vanredno stanje. Štab za vanredne situacije Općine Kostajnica saopćio je kako je stabilno stanje na kanalu Unčica koji je prijetio da poplavi centar grada.

Na ovoj kriznoj tački cijelu noć dežurale su ekipe Civilne zaštite, Dobrovoljnog vatrogasnog društva, Komunalnog preduzeća, Policijske stanice Kostajnica kao i brojni dobrovoljci. Na taj način odbranjen je i granični prijelaz između BiH i Hrvatske, koji je tokom cijelog kriznog perioda bio otvoren.


 

14:15 - Bijeljina


13:35 - Sarajevo

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) uputila je danas inicijativu Vijeću ministara BiH da donose posebnu odluku o oslobađanju plaćanja uvoznih dažbina i inspekcijskog nadzora za svu robu namijenjenu u humanitarne svrhe za područja pogođena poplavama u BiH.

UIO će proslijediti inicijativu Vijeću ministara BiH da se hitno donese odluka o doniranju sve robe koja je pravosnažno oduzeta zbog carinskih prekršaja, a nalazi se u skladištima UIO-a, saopćeno je iz Uprave.

Uprava je saopćila da su dva kamiona humanitarne pomoći iz Makedonije i jedan kamion iz Slovačke ušli danas u BiH na graničnom prijelazu Orašje.

„Roba humanitarnog karaktera, kao što su hrana, odjeća i lijekovi namijenjeni su poplavljenim područjima u BiH, a carinjenje robe humanitarnog karaktera za područja ugrožena poplavama u BiH vrši se po pojednostavljenoj carinskoj proceduri“, navodi se u saopćenju.

Humanitarne pošiljke najavljuju se Ministarstvu sigurnosti BiH koje obavještava dežurnu operativnu liniju UIO-a o ulasku pošiljke humanitarnog karaktera za područja ugrožena poplavama u BiH.

Granični prijelazi na sjeveru BiH na koje se mogu uvesti humanitarne pošiljke za područja ugrožena poplavama u BiH su: Gradiška, Gradina, Izačić, Hukića Brdo i Brod.


13:20 - Olovo


Studenti i drugi volonteri iz glavnog grada BiH u akciji čišćenja Olova
[Foto: Selma Milovanović/Al Jazeera]

Tokom poplava voda je preplavila prizemne stanove, a rafteri su spašavali ljude čamcima, kažu mještani, javlja novinarka Al Jazeere Selma Milovanović.


12:57 - Zenica, Doboj, Visoko, Olovo, Vareš, Žepče, Tešanj

Na području Zeničko-dobojskog kantona i dalje se radi na evakuaciji ugroženog stanovništva, a najviše problema zadaju klizišta koja su sve brojnija.

Trenutno je na području Zenice ponovno odsječen Babinski sliv zbog velikog odrona u selu Milanići i intenzivno se radi na njegovom otklanjanju i uspostavljanju komunikacije.

U općini Maglaj voda se povukla u svoja korita, grad je u potpunom blatu te se vrši prioritetno ispumpavanje muljnim pumpama iz objekata. Grad nema struje ni telefona. Vrši se redovna dostava hrane pića i odjeće, kao i dostava humanitarne pomoći i lijekova, a grad bi danas trebao dobiti struju.

U Olovu su se sve rijeke vratile u svoja korita, a na klizištima naselja Rečica uništeno je 12 stambenih objekata. Regionalni put Zavidovići - Han Pijesak je u prekidu, a u prekidu je, također, i pet lokalnih puteva. Gradu je potrebna pomoć za saniranje terena, uklanjanje, pranje i dezinfekciju cijelog prostora.

Stanje na području općine Vareš se normalizira. Registrirano je blizu 30 klizišta, od kojih tri ugrožavaju stambene objekte. Dio stanovnika je evakuiran iz ulice Zukići, MZ Dubošnice i Donje Borovice.

Na području Visokog stanje se, također, normalizira, ali su problem nova klizišta i pukotine na putnim pravcima. 

Na području općine Žepče otvorena je putna komunikacija prema M-17 i Zavidovićima, a velika klizišta ugrožavaju dalju evakuacija stanovništva Željeznog Polja. Broj evakuiranih kreće se oko 3.000 osoba, što predstavlja 70 posto stanovništva ove mjesne zajednice. Blizu 1.500 osoba smješteno je u fiskulturnu dvoranu Srednje mješovite škole i privatnim kućama, a preostalih 1.500 u Begovom Hanu i Ozimici.

Sela prema Željeznom Polju su blokirana i zatvorena je putna komunikacija. U selima u pravcu Maglaja -Fojnica, Bradići, Tomići i Globarica za sada nije potrebna evakuacija stanovništva, ali je potrebna hrana, ćebad, baterije, kanisteri, čizme, gorivo, sanitetska nosila i sredstva za dezinfekciju.

U općini Tešanj u proteklih 48 sati zabilježena su 53 klizišta na kojima je evidentirana ugroženost stambenih objekata. Općinski štab Civilne zaštite Tešanj danas će sa građanima uputiti pomoć općinama Doboj i Maglaj, a u dobojsku bolnicu su već upućene cisterne sa vodom. 


12:24 - Sarajevo

Tim agencija UN-a u BiH osigurao je 400.000 američkih dolara kao finansijsku pomoć za humanitarne potrebe uzrokovane do sada nezabilježenim poplavama.

Prema onome što je saopćio glasnogovornik UN-a u BiH Pavle Banjac, agencije UN-a pružit će pomoć kroz osiguravanje zaliha hrane, pumpi, usluga skladištenja i prijevoza, kao i dostavljanja humanitarnih, školskih i drugih potrepština.

„Ujedinjene nacije blisko sarađuju sa državnim i entitetskim vlastima, Civilnom zaštitom i Oružanim snagama BiH kako bi se osiguralo da donacije i podrška budu upućene u skladu sa prioritetima i kako bi se pomoglo najugroženijima", kazao je Banjac.

Turski crveni polumjesec poslat će humanitarnu pomoć u područja pogođena poplavama u Bosni i Hercegovini. Crveni polumjesec od početka prati dešavanja u vezi sa poplavama na Balkanu te će poslati potrebnu pomoć u regije zahvaćene poplavama, navodi se u saopćenju ove organizacije.

U prvoj etapi pomoći jedan kamion Crvenog polumjeseca sa 2.250 pokrivača i 432 kuhinjska pribora bit će poslat područjima pogođenim poplavama u BiH.

Turska agencija za međunarodnu pomoć i saradnju (TIKA) i jučer je radila na dostavi humanitarne pomoći poplavama i klizištima najugroženijim stanovnicima Bosne i Hercegovine. Nakon pomoći dostavljene Maglaju u petak, TIKA  je jučer dovezla humanitarnu pomoć stanovnicima i izbjeglim iz okolnih sela u Begovom Hanu.

Akcije prikupljanja pomoći poplavama i klizištima ugroženom stanovništvu BiH pokrenute su širom Evrope. Jedna od njih vodi se i u Norveškoj gdje bh. dijaspora, ali i brojni Norvežani, prikupljaju pomoć za BiH, javlja Anadolija.

„Pokrenuli smo akciju prikupljanja pomoći za porodice pogođene poplavama u mnogim gradovima Bosne i Hercegovine. Mnogi od njih su ostali bez svojih kuća i bez igdje ičega u poplavama koje još haraju“, navedeno je u saopćenju norveških humanitarnih organizacija.

Za samo nekoliko sati tokom akcije prikupljanja pomoći za ugrožene građane BiH prikupljeno je više od 100.000 norveških kruna, odnosno 25.000 KM (12.500 eura). Akcija prikupljanja pomoći je u toku i trajat će do 14. juna.

Akcijama prikupljanja pomoći za stanovnike BiH pogođene poplavama širom Evrope, od kojih su mnoge u organizaciji udruženja i pojedinaca dijaspore iz BiH, pridružili su se i bh. građani koji žive u Sloveniji.

Harun Bišić, direktor slovenskog instituta "Abraham", za Anadoliju je izjavio da su se mnogi građani porijeklom iz BiH, ali i Slovenci, odazvali na pozive prikupljanja pomoći ugroženima od poplava u BiH.

U BiH će sutra stići 20 tona pomoći bh. dijaspore iz Austrije u vidu hrane, lijekova, odjeće, obuće, deka i svih drugih potrepština.

Osim u Austriji, brojna bh. dijaspora pokrenula je akcije prikupljanja pomoći u Njemačkoj, Holandiji, Švedskoj, Danskoj, Belgiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Norveškoj i Švicarskoj.


12:02 - Doboj

Nakon katastrofalne poplave u Doboju tek će se sabirati, prema mnogima, nemjerljive štete na objektima, infrastrukturi, ali i institucijama i preduzećima.

Danas Dobojlije i svi oni koji im priskaču u pomoć pokušavaju koliko-toliko sanirati situaciju nastalu poslije povlačenja Bosne i nekoliko metara vode sa gradskih ulica.

Dobojlije pričaju da je na svim stranama blato, mulj, oštećenja, polupana stakla, smeće, polomljeno drveće, dijelovi namještaja, polupana vozila, kiosci..., a još većina naselja nema struju ni pitku vodu, ali je grad snabdjeven vodom koja nije za piće.

Razmjere materijalne štete nakon ove nezapamćene poplave su nesagledive.

U grad stižu konvoji pomoći.


11:58 - Brčko

Gradonačelnik Brčkog Anto Domić izjavio je Srni da će biti učinjeno sve da se zaustavi izlijevanje Save kod Kopanica u Posavskom kantonu, jer ona sada direktno ugrožava posavska sela u Brčko Distriktu.

Domić je po povratku sa lokacije gdje je Sava probila odbrambeni nasip u Kopanici, općina Orašje, izjavio kako se razmatra mogućnost da se uz pomoć Oružanih snaga BiH helikopterima spuste čelični ježevi na provaljeni dio nasipa.

Potom će se, kako je rekao, ostalim zapriječnim materijalom zaustaviti dalje nadiranje vode koja prijeti da poplavi gotovo polovinu Brčko Distrikta.

U Vučilovcu je u toku evakuacija stoke i stanovništva koje jučer nije željelo biti evakuirano. 


11:40 - Srebrenica


[Foto: Nihad Kadić]

Danas je obavljeno raščišćavanje puta Kragljivoda - jezero Perućac gdje se, pored mehanizacije, uključilo stanovništvo najbližih sela i načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković, prenosi portal www.esrebrenica.ba.

Na dionici puta Kragljivoda - jezero Perućac nalazila su se tri klizišta izazvana poplavama. Kako je potvrdila Civilna zaštita, u ovoj općini su ugroženi prilazi većini mjesnih zajednica.

„Sve mjesne zajednice su blokirane, svi putevi su blokirani, pretežno su tu bujične rijeke i klizišta u ruralnim dijelovima, gdje ima mnogo rijeka. Klizišta su veoma opasna zbog samih podzemnih voda i nivoa padavina tokom proteklih dana“, rekao je Bego Bektić, v. d. načelnika Odjeljenja za društvene djelatnosti Općine Srebrenica.


11:31 - Olovo


Do ovih prizemnih stanova u Olovu tokom poplava moglo se samo čamcem. 
[Foto: Selma Milovanović/Al Jazeera]

Novinarka Al Jazeere Selma Milovanović, koja je boravila u Olovu, javila je kako vlonteri tovare uništene stvari na traktore i kamione, dok su stanovi puni blata.


11:30 - Bijeljina

Spasilački tim iz Velike Britanije sa četiri čamca i 29 spasilaca bit će u popodnevnim satima prebačen na područje Bijeljine, gdje je usmjerena i pomoć Slovačke u agregatima, pumpama i drugoj potrebnoj opremi, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Od ranih jutarnjih sati angažirani su helikopteri Oružanih snaga BiH, EUFOR-a te helikopteri iz Slovenije i Hrvatske na području Odžaka, Orašja, Bijeljine, Šamca i šireg područja Zenice, gdje je trenutno najkritičnija situacija.

I spasilački timovi iz Luksemburga, Slovenije, Hrvatske, Makedonije i Austrije, koji su raniji stigli u BiH, nastavili su akcije evakuacije stanovništva.

Ministarstvo sigurnosti BiH i Operativno-komunikacijski centar 112 nastavili su koordiniranje akcija spašavanja i dostave neophodne opreme na poplavljena područja.


11:20 - Šamac

Načelnik Općine Šamac Savo Minić rekao je da se u ovoj općini u ovom momentu i dalje evakuira stanovništvo.

„Evakuacija se vrši sa područja samog grada Šamca, gledajući od istoka prema zapada, niz obalu rijeke Save. Trenutno je najugroženije stanovništvo u Novom Selu i Turčinovcu i dijelu Tišine u Mišićima, gdje smo jutros uspjeli, nakon nekoliko navrata, dostaviti hranu i vodu“, rekao je Minić Srni.

Kazao je kako se stanovništvu na tom području nije uspjelo prići dva dana i dvije noći te kako nema tačnih podataka koliko je stanovništva do sada evakuirano.

„Nemamo tačne podatke, na stotine, možda hiljadu. Izlazimo na razna mjesta sa stanovništvom, saniteti i hitne službe ih preuzimaju, tako da nemamo mogućnost tačne evidencije. Niti imamo struje, papira i pečata da to uradimo. Tek sad polako pokušavamo da vodimo nekakvu evidenciju“, rekao je Minić. 

Rekao je da, nažalost, ima ljudskih žrtava.

„Ne mogu vam tačno reći ništa, nepotvrđene su informacije, ali ono o čemu u ovom momentu možemo govoriti jeste da imamo dva smrtno stradala lica i dva lica koja se vode kao nestala“, rekao je Minić.


11:12 - Maglaj

Stanovnicima Maglaja i izbjeglicama iz okolnih sela uništenih poplavama i klizištima hitno su potrebni lijekovi. Općina Maglaj, oko 120 kilometara sjeverno od Sarajeva, jedna je od općina u BiH koja je posljednjih dana najviše pogođena poplavama zbog čega u tom gradu nedostaje veliki broj različitih vrsta lijekova te medicinske opreme i materijala.

Doktorica Emina Drnda iz Maglaja kazala je za agenciju Anadoliju da su građanima Maglaja hitno potrebni lijekovi.

„Trenutno nam treba mnogo lijekova, a najpotrebniji su: sirup sprej ventolin, flixotide sprej, seretide sprej, serevent sprej, sandimun kapsule, letrox, savistan, salofalk, nizon, dabrostan, erkometrin, svi antibiotski sirupi za djecu“, ističe te dodaje kako su građanima Maglaja potrebni i klodil tablete, sve vrste analgetika, pilokarpin kapi za oči i antitutsici za smirivanje kašlja.

„Trenutno zbog poplave i svega što se desilo u ovom gradu ne radi Dom zdravlja i vojska trenutno čisti to područje. Mi smo se u međuvremenu samoorganizirali i imamo dvije dislocirane ambulante, jedna u lokalnoj džamiji i druga u Šeheru“, rekla je Drnda.

Na kraju je naglasila kako je veoma bitno da građani Maglaja što prije dobiju navedene lijekove, jer mnogi bolesni građani tog grada trenutno nemaju potrebne lijekove koje bi svakodnevno trebali koristiti.


10:55 - Zvornik, Bratunac, Lopare, Milići, Vlasenica

U klizištima i bujicama na području Zvornika 200 kuća je potpuno uništeno ili oštećeno, toliko da se u njima ne može boraviti, potvrđeno je iz Civilne zaštite RS-a. U toj lokalnoj zajednici aktivno je više od 200 klizišta.

Za život nije sigurno blizu 40 kuća u Boškovićima jer praktično tonu u zemlju. Stanovništvo je evakuirano. Uništeni su ili oštećeni kilometri lokalnih puteva. Zbog neispravnosti, voda za piće stanovništvu se dostavlja cisternama.

Općini Zvornik sada su neophodne pumpe za izvlačenje vode i topovi za sušenje. Pet pumpi dostavile su vatrogasne jedinice iz hercegovačke regije.

Na području općine Bratunac stabiliziraju se vodotoci, a veći broj klizišta ugrožava lokalne puteve, tako da je blokiran lokalni pravac Bratunac - Drinjača u mjestu Polom i u mjestu Krasan Polje, te Bratunac - Sase. U Žlijepcu i dijelu Konjević-Polja, Sikirićima i dijelu Rađevića te dijelu Žutog Mosta danas se očekuje nastavak radova na otklanjanju kvara.

Klizišta su aktivna i u općini Lopare gdje je direktno ugroženo više od 100 kuća, a blizu 200 stanovnika je evakuirano. Zbog oštećenja elektromreže više od 50 posto područja općine je bez napajanja električnom energijom. U prekidu je i PTT-saobraćaj. Prekinut je i veliki broj lokalnih i nekategoriranih puteva.

Stanje sa vodotocima u ovoj općini se stabilizira, a osposobljeno je snabdijevanje tehničkom vodom koja nije za piće.

I na području općine Milići klizišta ugrožavaju domaćinstva. U Bukovici je ugrožena jedna kuća, a po jedan objekat u Dubnici i mjesnoj zajednici Milići. Na putu za Gornje Raševo pojavilo se osam klizišta. Blokiran je lokalni put Kušlat – Raševo. Sela Bukovica i Slatina su bez struje i danas će biti nastavljeni radovi na otklanjanju kvarova.

Brojne probleme na prostoru općine Vlasenica prave odroni na putnim komunikacijama u Donjem Zalukoviku, Gornjem Zalukoviku, Simićima i Piskavicama, a stabilizira se situacija sa vodotocima. U dijelu općine i u seoskim domaćinstvima dolazi do povremenih prekida u snabdijevanju vodom koju vatrogasci distribuiraju cisternom.

U mjestu Vilčevići, na području općine Osmaci, ugrožena je kuća i pet-šest pomoćnih objekata. Sedam klizišta pojavilo se u Sajtovićima gdje su ugrožene kuće i pomoćni objekti. U pojedinim mjesnim zajednicama u prekidu je PTT-saobraćaj. Zbog većeg kvara na vodovodnoj mreži 80 posto općine je bez vode. Ekipe su na terenu i rade na otklanjanju kvara.

Stalno se povećava i broj klizišta u općini Srebrenica, koja ugrožavaju nekategorisane puteve. Blokiran je put Đoze - Orahovica, dok je putni pravac Potočari - Pećište oštećen. U Skelanima je prekinut vodovod.


10:51 - Sarajevo

Jutros se nastavljaju aktivnosti na spašavanju ljudi na cijelom području Bosne i Hercegovine.

Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje Samir Agić kazao je jutros za agenciju Fena da je trenutno najteža situacija i dalje na području Šamca, Orašja, Brčkog i Bijeljine, ali da je u ovom momentu, ipak, najteže na području Orašja.

Prema njegovim riječima sve raspoložive ekipe su upućene na teren. Trenutno su angažirane tri helikopterske jedinice u aktivnostima podrške, a još osam helikoptera čeka izvršenje zadataka.

„U toku jučerašnjeg dana stigla su 33 eksperta iz Velike Britanije i danas se očekuje njihovo raspoređivanje na područje Tuzle. Stigle su ekipe iz Albanije i Makedonije i nalaze se na području Brčkog. U toku noći je krenulo 15 kamiona sa posadama i opremom iz Republike Turske“, kazao je Agić.

Dodao je kako se očekuje da faza borbe protiv ove nepogode u toku dana pređe iz faze hitnog djelovanja u fazu oporavka, a „onda ćemo u skladu sa tim aktivnostima prilagoditi i naše djelovanje“. 

Upitan je li tačna informacija, koju su neki mediji prenijeli, da je razriješen dužnosti pomoćnika ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje, Agić je kazao da nije te da i dalje obavlja poslove i dužnosti koje mu je povjerio zamjenik ministra Mladen Ćavar.


10:30 - Kladanj

Predstavnici Općine Kladanj i Crvenog krsta Kladanj od rano jutros pokušavaju dostaviti pomoć u hrani i lijekovima za deset porodica u općini Šekovići, koji su već peti dan blokirani u svojim kućama.

Očekuju da će se pomoć uspjeti dostaviti za svih deset porodica do popodnevnih sati.


10:20 - Banja Luka

Gradonačelnik Banje Luke i komandant Štaba za vanredne situacije Slobodan Gavranović najavio je da će cisterne za pumpanje vode prioritetno biti upućene u Priječane i u Česmu te da se danas svi objekti na tim lokacija moraju „osloboditi iz vode“.

Dogovorene su i prioritetne aktivnosti koje treba provoditi na ugroženim područjima grada, a odnose se na čišćenje prostora i objekata i njihovu dezinsekciju.

S obzirom na to da se u gradu više ne mogu nabaviti dovoljne količine alata i pribora potrebnog za čišćenje, Gavranović je ovom prilikom apelirao na građane i privredne subjekte da pomognu u aktivnostima čišćenja tako što će staviti Štabu na raspolaganje opremu i sanitetska sredstva za čišćenje kojima raspolažu kako bi odmah bili upućeni na ugrožena područja.

Uz zahvalnost volonterima koji su u velikom broju učestvovali u akcijama pomoći za ugroženo stanovništvo i akcijama čišćenja grada, Štab moli sve volontere koji će se danas i narednih dana priključiti akciji čišćenja da sa sobom ponesu lopate, metle, zaštitne rukavice, pribor i sredstva za čišćenje i drugu opremu, koja može poslužiti za sanaciju stanja na terenu, imajući u vidu da je Štab već do sada sa tržišta u gradu povukao sve raspoložive količine.


09:52 - Srebrenica

Stanovnici naselja Slatina i dalje su odsječeni od ostalih mjesta u općini Srebrenica.

„Vrlo je teško doći gore jer je put prekinut na tri mjesta. Zemlja klizi, teško je raditi i nemoguće je spriječiti klizište. Očekujemo Oružane snage BiH da dostave pitku vodu i hranu u Slatinu. Stanovnici Srebrenice su bez vode“, kazao je Bego Bektić, šef Kriznog štaba Civilne zaštite Općine Srebrenica.

Radnici Komunalnog preduzeća "Polet" Srebrenica trude se otkloniti kvar u mjestu Slapovići pa se tokom dana očekuje uredno snabdijevanje vodom.


09:44 - Brčko

Savski nasip popustio je noćas u naselju Kopanice u Posavskom kantonu, tako da nivo vode raste i na području Vučilovaca i Krepšića na području Brčko Distrikta. Specijalna policija Brčko Distrikta stavljena je na raspolaganje u naselju Kopanice na zaprečavanju nasipa, javlja izvjestilac Srne.

Prema riječima mještana, voda je od noćas u Krepšiću porasla 50 centimetara. Voda na magistralnom putu Brčko - Lončari, koja je jučer poplavila most na Tinji u Goricama, jutros se u potpunosti povukla.

Tim od 30 članova za spašavanje na vodi i pod vodom iz Makedonije stigao je noćas u Brčko gdje je stavljen na raspolaganje Kriznom štabu Distrikta.


09:40 - Zenica

Općinski štab Civilne zaštite Zenica tokom jučerašnjeg dana je uspješno evakuirao više od 500 osoba sa jednog od najugroženijih područja oko mjesne zajednice Nemila - sela Kolići, Smajići, Vukotići i Jastebac.

U kolektivni smještaj u Zenici primljene su 252 osobe, a ostali su se smjestili kod rodbine, prijatelja i poznanika. Danas je planirano da se nastavi sa evakuacijama koje se vrše kopnenim i zračnim putem, i sa prihvatom najugroženijih stanovnika.

Najveću pomoć u spašavanju stanovništva pružili su pripadnici helikopterskih timova koji su imali cjelodnevne letove i zračnim mostom prebacivali stanovništvo - prvenstveno žene, djecu, bolesne osobe - u centralni punkt na Crkvičkom brdu, odakle su evakuirane osobe prebacivane u smještajne centre ili Kantonalnu bolnicu Zenica na liječenje.


09:36 - Banja Luka

Vlada Republike Srpske odlučila je da nastava u školama, u općinama koje su ugrožene poplavama, neće početi sutra, saopćio je ministar prosvjete i kulture RS-a Goran Mutabdžija

„To su opštine Čelinac, Laktaši, Srbac, Doboj, Vukosavlje, Šamac, Bijeljina, Šekovići, Kotor-Varoš, Modriča“, istakao je Mutabdžija na vanrednoj konferenciji za novinare u Banjoj Luci.

Mutabdžija je rekao da će se u svim područjima koja nisu ugrožena poplavama od sutra nastava normalno odvijati, što znači da će osim nastave biti izvođene terenske nastave, ekskurzije, škole u prirodi te maturske večeri prema ranije utvrđenim rasporedima.


09:32 - Maglaj

Situacija u Maglaju je mnogo bolja i život se polako stabilizira. Građani su jutros izašli na ulice i čiste otpad, granje i mulj, kazao je Feni načelnik Općine Maglaj Mehmed Mustabašić.

„Dobra vijest da jedan po jedan dio Maglaja dobija struju, što nam je jako značajno da bi građani mogli sačuvati hranu i kuhati“, istakao je.

Mustabašić je kazao da mulj u nekim dijelovima prelazi i jedan metar. Dodao je da konvoji hrane i lijekova neprestano pristižu te se distribuiraju stanovništvu.

„Sada su nam prioritet cisterne za pranje ulica i otklanjanje mulja. Također, odvozimo smeće na privremene deponije“, kazao je.

Naglasio je da će i Dom zdravlja Maglaj danas početi s radom. 


09:28 - Banja Luka

Prema posljednjim informacijama Hidrometeorološkog zavoda RS-a, rijeka Sava na području Gradiške raste, kod Srpca stagnira, a prema Rači opada. Na ovim mjernim stanicama vodostaj je iznad kote vanredne odbrane od poplava. Rijeka Bosna je u opadanju. 

Vodostaj rijeke Drine na hidrološkoj stanici Radalj je, također, u opadanju i u 5 sati je iznosio 339 cm. Vodostaj rijeke Vrbanje i Vrbasa na području grada Banje Luke značajno je opao.

Na hidrološkoj stanici Delibašino Selo na rijeci Vrbas u 8 sati je izmjeren vodostaj od 438 cm, dok vodostaj rijeke Vrbanje iznosi 200 cm, što je u odnosu na prethodni dan daleko manje. Rijeka Sana u Prijedoru je u opadanju i vodostaj iznosi 499 cm. I vodostaj rijeke Une u Novom Gradu / Bosanskom Novom je u opadanju i iznosi 550 cm.


09:20 - Modriča, Čelinac, Kostajnica

U općini Modriča vodostaj rijeke Bosne je u opadanju, a u mjesnim zajednicama Koprivna, Vrnjak, Modriča 4, Modriča Grad i Miloševac poplavljeno je blizu 600 kuća. Tokom jučerašnjeg dana i noći evakuirano je oko 380 ljudi helikopterom Oružanih snaga BiH i čamcima.

Prema potrebi, odgovarajuće službe vrše dostavu hrane i vode i evakuiraju ljude.

U svim kanalima je osjetno manje vode koja se povukla i iz Ulice solunskih boraca, navodi se u jutrošnjem izvještaju Republičke uprave civilne zaštite.

U općini Čelinac vodostaj rijeke Vrbanje je i dalje u opadanju. Stanje se postepeno normalizira, telefonske veze su i dalje u prekidu, a dio grada dobio je električnu energiju i vodu. Magistralni put Banja Luka - Čelinac je prohodan, a saobraćaj se odvija otežano zbog odrona.

U općini Kostajnica vodostaj rijeke Une je u porastu i u 4 sata iznosio je 503 centimetra, što je za 20 centimetara više u odnosu na mjerenje od 18 sati.

Poplavljeno je 30 objekata, a dvije porodice su evakuirane iz Ulice Ranka Šipke. Magistralni put Kostajnica - Kozarska Dubica je i dalje u prekidu. Na zaštiti stanovništva angažirani su svi ljudski i materijalni resursi.

U općini Srbac vodostaj rijeke Save u 4 sata iznosio je 1.010 centimetara, što je za devet centimetara više u odnosu na mjerenje u 19 sati. Magistralni put Srbac - Nova Topola je prohodan, u Mjesnoj zajednici Kobaš poplavljeno je deset kuća, a u samom Srpcu 20 kuća.

U gradu Banja Luka vodostaj rijeke Vrbas na mjernom mjestu Delibašino Selo u 22 sata iznosio je 480 centimetara, što je za 29 centimetara manje u odnosu na mjerenje od 19 sati. Vodostaj rijeke Vrbanje je u opadanju i u 22 sata iznosio je 240 centimetara što je za 15 centimetara manje u odnosu na mjerenje od 19 sati.

U općini Novi Grad vodostaj rijeke Une u 4 sata je iznosio 554 centimetra što je za 14 centimetara manje u odnosu na mjerenje od 19 sati.

Vodostaj rijeke Sane u 4 sata je iznosio 586 centimetara, što je za osam centimetara manje u odnosu na mjerenje od 18:30. U prigradskim naseljima Vidorija, Prekosanje i Urije ugroženo je 30 kuća, a u mjesnoj zajednici Blagaj devet kuća.

U općini Jezero vodostaji rijeka Plive, Jošavke i Perućice i dalje su u opadanju. U općini Prnjavor voda na brani u Drenovi više se ne prelijeva. U Prisojama na rijeci Ukrini srušen je montažni most, pa je u prekidu putna komunikacija Kulaši - Prisoj - Gornji Vijačani.

U Prijedoru je vodostaj rijeke Sane u blagom opadanju, a mjeren u 22 sati iznosio je 529 centimetara, što je za dva centimetra manje u odnosu na mjerenje od 19 sati. U općini Gradiška vodostaj rijeke Save u 22 sata iznosio je 770 centimetara, što je za sedam centimetara više u odnosu na mjerenje od 19 sati. Vodostaj rijeke Save trenutno stagnira.


09:15 - Doboj

Vodostaj rijeke Bosne sinoć je u 22 sata u Doboju iznosio 630 centimetara, što je za pet centimetara manje nego tri sata ranije, saopćeno je jutros iz Uprave Civilne zaštite RS-a, te istaknuto kako se voda iz grada i dalje polako povlači, a da i dalje nema vode i struje.

Humanitarna pomoć organizacija i pojedinaca stiže sa svih strana i distribuira se prema potrebama.


09:10 - Gračanica

Situacija u Gračanici je i dalje kritična jer na području ove općine postoji više od 300 registriranih klizišta i  dosta je stambenih objekata koji su oštećeni i uništeni, kazao je jutros  Feni predstavnik Općinskog štaba Civilne zaštite Gračanica Mustafa Bajić.

Dodao je da vodostaj na području općine Gračanica polako opada, a da su objekti djelomično napojeni električnom energijom, jer je trafostanica pod vodom.

Bajić je naglasio da je, također, organizirano niz dobrotvornih akcija te da je jučer počela distribucija pomoći ugroženom stanovništvu od poplava i klizišta.


09:03 - Sarajevo


[Foto: Selma Milovanović/Al Jazeera]

Kako je javila Al Jazeerina novinarka Selma Milovanović, stotine studenata i volontera okupljenih ispred Kampusa Univerziteta u Sarajevu autobusima su se zaputili u akciju čišćenja Olova, Zavidovića i Maglaja. Bh. firme donirale su lopate volonterima.


08:50 - Bijeljina, nedjelja

Voda je nastavila prodirati preko urušenog dijela savskog nasipa na lokaciji „Visoč“ na području Bijeljine, a i pored velikih napora da se odbrani preliven je i savski nasip u Rači, pa je voda počela plaviti i selo Balatun.

Ekipe Civilne zaštite i građani tokom noći su radili na premještanju vreća sa pijeskom iz grada u crnjelovsko naselje Burum, gdje je blizu 200 mještana sela Crnjelovo radilo na utvrđivanju kanala koji prijeti da poplavi Crnjelovo, saopćeno je iz Štaba za vanredne situacije Grada Bijeljine.

Uporedo sa radovima na osiguranju kanala i nasipa vršena je evakuacija stanovništva iz sela ugroženih vodom iz Save.

Ukupno je evakuirano blizu 6.000 stanovnika, od kojih je oko 500 zbrinuto u prihvatnim centrima u osnovnim školama Knez Ivo od Semberije i Vuk Karadžić u Bijeljini, Gimnaziji "Filip Višnjić", sportskoj dvorani u Bijeljini i đačkom domu u kojem su smještene stare osobe, a od ranije je u kasarni i Sokolskom domu smješteno 288 osoba. 

Osim rada na evakuaciji iz Batkovića, Balatuna, Broca, Ostojićeva i Velinog Sela, ekipe za spašavanje evakuiraju ljude i stanovnike Dvorova, Dijelova i Krive Bare.


21:53 - Bijeljina, subota


21:46 - Bijeljina


21:35 - Zavidovići

21:30 - Sarajevo

Općina Stari Grad Sarajevo osigurala je lopate, ašove, grablje i drugi alat potreban za čišćenje studentima koji sutra kreću iz Sarajeva u pravcu Maglaja, Olova i Zavidovića u pomoć ugroženom stanovništvu.

Studentski parlament okupio je 400 studenata koji će sutra krenuti u najugroženije gradove kako bi, kako sami kažu, pomogli gdje god je njihova pomoć potrebna.

Prije polaska, studenti su prikupili dva kamiona pomoći u vidu odjeće, hrane za djecu i lijekova koji će sutra, također, krenuti u ove gradove. Studentima je autobuse za prijevoz osigurao Centrotrans, a kako sva pomoć ne može stati u kamione, bit će prevezena i autobusima.

Studenti koji učestvuju u ovoj akciji su iz svih bh. gradova, a studiraju na Univerzitetu u Sarajevu. Među njima je dosta i studenata sa Medicinskog fakulteta koji će stradalima pružiti osnovnu zdravstvenu pomoć.

„Rasporedit ćemo se u tri tima i pomagat ćemo tamo gdje bude najpotrebnije. Čistit ćemo, kopati, raditi sve što treba da pomognemo tim ljudima“, kazao je Amar Nurković, predstavnik Studentskog parlamenta.

 

21:05 - Sarajevo

Prema podacima s vodomjernih stanica automatskog hidrološkog monitoring sistema Agencije za vodno područje rijeke Save - Sarajevo do 20 sati, nivoi rijeke Bosne kao i njenih pritoka su u opadanju. Svakih sat vremena nivo rijeke Bosne u Zavidovićima se smanjuje za šest centimetara.

Rijeka Vrbas i rijeka Spreča, također, bilježe blago opadanje nivoa. Rijeka Sana i Sanica su u blagom padu nivoa, dok je Una u stagnaciji.

Posebno teška situacija je na području Posavine. Vodostaji su trenutno u stagnaciji. Priliv zaobalnih voda prema CS Tolisa u Tolisi je veći od mogućnosti prepumpavanja.


20:45 - Sarajevo

Spasilačke akcije EUFOR-a jutros su počele s medicinskom evakuacijom, a dodatne četiri evakuacije su izvršene tokom dana. Danas do 16 sati više od 200 civila je evakuirano u 30 helikopterskih akcija.

„Stariji ljudi, djeca, slabi i bolesni bili su prioritet“, rekao je čelnik zračnih snaga EUFOR-a, potpukovnik Christian Tesar.

Iako su se zračne operacije EUFOR-a jučer fokusirale na područja Maglaja, Tuzle i Zenice, danas se fokus prebacio na sjever zemlje, odnosno Šamac, Doboj, Brčko Distrikt i Modriču.

Kako bi povećali izdržljivost i učinkovitost zračnih operacija EUFOR-a, dodatne stanice za napajanje gorivom za helikoptere postavljene su u Zenici.

Jučer je 291 civil evakuiran u 72 zračne operacije pomoću EUFOR-ovih višenamjenskih helikoptera Alouette i Black Hawk.

Tokom noći tri kamiona su prevozila hranu, vodu i odjeću u Maglaj gdje su snage EUFOR-a pomogle u distribuciji. Vratili su se u kamp Butmir u šest sati ujutro i spremni su i dalje pomagati bh. stanovništvu, saopćeno je iz EUFOR-a.

Main Image: 
Standfirst: 
Sava direktno ugrožava posavska sela u Brčko Distriktu, a dobrovoljci čiste područja BiH gdje se voda povukla.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Sava direktno ugrožava posavska sela u Brčko Distriktu, a dobrovoljci čiste područja BiH gdje se voda povukla.

Promo Image: 
Modified: 
18 maj 2014, Nedelja 21:47 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Stiže pomoć za Maglaj

$
0
0

Veliki broj građana i organizacija odazvao se pozivima u pomoć i akcijama prikupljanja hrane, higijenskih sredstava, pića, odjeće i svega neophodnog za pomoć ugroženim stanovnicima poplavljenih područja.

Evo priče iz Maglaja, grada koji je tri dana bio pod vodom.

Region: 
Teme: 
Modified: 
18 maj 2014, Nedelja 16:37 CEST

Makedonija skuplja pomoć za Srbiju i BiH


Više od hiljadu klizišta u Tuzlanskom kantonu

$
0
0

Na području Tuzlanskog kantona nakon poplava raste broj klizišta.

Sada ih ima na više od hiljadu lokacija. Prve procjene pokazuju kako su štete u tom kantonu takvih razmjera da nadilaze ekonomske mogućnosti lokalnih institucija i uprava, pa će za sanaciju biti potrebna međunarodna i pomoć sa viših nivoa vlasti.

Stanovnici ovih krajeva su izmješteni i ne znaju kada će i hoće li uopšte moći živjeti u svojim domovima, javlja reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović.

U tuzlanskom naselju Kojštino klizište je uništilo devet kuća, a stanovnici su isto toliko dana i noći proveli pod šatorima.

Kada se 14. maja aktiviralo klizište, vikendica Marije Lolić pomjerila se 20 metara. Srećom, ona nije bila tu.

Priča kako je njen suprug oduvijek želio da baš na tom mjestu sagradi kuću.

Bespravna gradnja

Građevinske ekipe pokušavaju spriječiti nove odrone tla. Ispituju teren i, u slučaju bilo kakve opasnosti, upozoravaju stanovništvo.

U 95% slučajeva riječ je o bespravno sagrađenim objektima, tvrdi opštinski načelnik Jasmin Imamović.

Ističe kako je bitno da se omogući dugotrajnost procesa oporavka. Smatra da bi Civilna zaštita trebala biti strogo namijenjena za izgradnju skloništa, kako bi se ljudima kojima su kuće uništene dodijelilo besplatno zemljište i građevinske dozvole.

Prema najnovijim podacima, u Tuzlanskom kantonu registrovano je 1.019 klizišta, kaže geolog Izet Žigić.

"Bilo kakva prognoza šta će se dalje dešavati je promašena", kaže Žigić.

Šteta od klizišta u Tuzli procjenjuje se na 180 miliona eura, dok je budžet opštine gotovo deset puta manji.

Izvor: Al Jazeera

Standfirst: 
Šteta od klizišta u i oko Tuzle procjenjuje se na 180 miliona eura, dok je budžet opštine gotovo deset puta manji.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Alternate Title: 
Više od hiljadu klizišta u Tuzli
Homepage Standfirst: 

Šteta od klizišta u i oko Tuzle procjenjuje se na 180 miliona eura, dok je budžet opštine gotovo deset puta manji.

Promo Image: 
Modified: 
25 maj 2014, Nedelja 12:48 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Veliki humanitarni koncerti u regiji, osim u BiH

$
0
0

U hrvatskim gradovima i glavnom gradu Makedonije održani su veliki humanitarni koncerti za pomoć žrtvama poplava, a svirke velikog broja izvođača najavljene su i u Beogradu, dok u Bosni i Hercegovini, osim pojedinačno organizovanih malih koncerata na lokalnom nivou, još ne postoje inicijative za ovakvu vrstu pomoći nastradalima u velikim poplavama koje su zahvatile regiju.

U humanitarnoj akciji "Hrvatska pomaže" za pomoć stradalima u poplavama pozivima građana za vrijeme koncerata koji su u ponedjeljak navečer održani u Zagrebu, Splitu i Rijeci sakupljeno je više od 432.000 eura, dok je istovremeno održan humanitarni koncert u glavnom gradu Makedonije.

Do ponoći je u Hrvatskoj na broj 060 90 11 ostvareno 525.910 poziva kojima je sakupljeno 3.286.937 kuna (oko 432.700 eura).

Dok su trajali veliki humanitarni koncerti, brojne osobe iz hrvatskog političkog, kulturnog i sportskog života javljale su se na telefone u pozivnom centru, a među njima su bili i predsjednik Vlade Zoran Milanović te hrvatski predsjednik Ivo Josipović.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji je u sklopu koncerta na klavijaturama pratio Gorana Baru u pjesmi "Put ka sreći", rekao je kako je sada vrijeme da „napravimo sve da se stvari poprave i pokažemo solidarnost kako bi se ljudi što prije vratili normalnim životima“.

„Kad pogledate teške trenutke koje smo imali u Hrvatskoj, vidimo da smo uvijek bili zajedno i da smo bili jači od sebičnosti dnevnih poslova i dnevne politike. Ovo je nešto više, bolje i ljepše", istaknuo je.

Osim njih na telefonskoj vezi s građanima bili su i predsjednik Sabora Josip Leko, potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, ministrica vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, redatelji, glumci pjevači, sportaši.

Početak akcija pomoći

Hiljade ljudi pratile su koncert na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, gdje su nastupili Aerodrom, Mejaši, Severina, Vatra, Novi fosili, Silente, Goran Bare i Majke, Aki, Hus i Brk, Neno Belan i Fiumens, Massimo, Hladno pivo, Elemental, Colonia, Psihomodo pop, Bosutski bećari.

Na splitskoj rivi nastupili su, među ostalima, Gibonni, TBF, Marijan Ban, Doris Dragović, Giuliano, Jelena Rozga, Meri Cetinić, Giuliano, Jole, Libar, klape Rišpet, Sinj, Ibrica Jusić, Cambi Split, Goran Karan, klapa Hrvatske ratne mornarice, a na riječkom Korzu Let 3, Gustafi, Damir Urban, Atomsko sklonište, Belfast Food, Putokazi, Blagdan Band, En Face i drugi.

Koncerte su organizirali Hrvatska glazbena unija i Hrvatska radiotelevizija, uz pomoć Zagreba, Splita i Rijeke, te Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatskog Crvenog križa, a izravno su se prenosili na Hrvatskoj televiziji, drugom programu Hrvatskog radija, te radio Puli, Rijeci, Zadru, Kninu, Splitu, Dubrovniku, Osijeku i na radio Sljemenu.

Hrvatska glazbena unija saopćila je da im se javilo više od 120 izvođača koji su željeli nastupiti, no u tako kratkom vremenu nije bilo moguće organizirati višednevne koncerte pa se razgovara s HRT-om i drugim gradovima da ovo bude tek početak kontinuiranih akcija pomoći, koje bi trajale do kraja ove godine, a po potrebi i duže.

Koncert u Skoplju

U skopskoj dvorani Boris Trajkovski sinoć je također održan veliki humanitarni koncert za pomoć poplavama pogođenim BiH, Srbiji i Hrvatskoj, prenosi agencija Anadolija.

Organizator koncerta bila je makedonska Vlada, a na koncertu se pojavio i makedonski premijer Nikola Gruevski, njegov zamjenik Vladimir Peševski, ministrica unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, šef diplomatije Nikola Poposki te brojni drugi visoki zvaničnici Makedonije.

Na koncertu su pjevali Karolina Gočeva, Tijana Dalčevikj, Mile Kuzmanovski, Efto Pupinovski, Violeta Tomovska i brojni drugi.

Humanitarna akcija okupila je najmanje 11.000 posjetilaca, a svi prihodi od karata, koje su koštale 2,5 eura, će biti usmjerene za poplavama ugroženim područjima.

Organizatori tvrde da je posječenost znatno umanjena zbog jake kiše i grada koji je u noći sa nedjelje na ponedjeljak padao u Skoplju i koji su meteorolozi najavili i za ponedjeljak navečer.

Uporedo sa novcem prikupljenim od prodaje karata, otvoren je i humanitarni telefonski poziv na koji su svi građani mogli da iskažu solidarnost sa poplavama ugroženima u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.

U pomoć poplavljenim područjima uključili su se i skopski teatar, opera i filharmonija, koji će održati predstave i koncerte s istim ciljem.

Makedonska Vlada je danas donijela odluku o slanju pomoći poplavama ugroženoj Hrvatskoj u iznosu od 100.000 eura. Iste odluke ranije su donesene i za BiH i Srbiju.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
U Hrvatskoj i Makedoniji skupljena pomoć za žrtve poplava, koncert najavljen i u Srbiji, u BiH bez ovakvih događaja.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Alternate Title: 
Veliki humanitarni koncerti, izuzev u BiH
Homepage Standfirst: 

U Hrvatskoj i Makedoniji skupljena pomoć za žrtve poplava, koncert najavljen i u Srbiji, u BiH bez ovakvih događaja.

Promo Image: 
Modified: 
27 maj 2014, Utorak 17:06 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

EK šalje 65 miliona eura pomoći BiH i Srbiji

$
0
0

Evropska komisija poslat će 65 miliona eura Bosni i Hercegovini i Srbiji za sanaciju štete od poplava, saznaje Al Jazeera.

Novac će se dijeliti po principu pola-pola, to jest prema procjeni štete, javlja reporterka Al Jazeere Katarina Drlja.

U Briselu za sada očekuju da će konačna procjena biti gotova u narednim sedmicama.

Od tog novca, koji dolazi iz pretpristupnog fonda zvanog IPA, manji dio dolazi u obliku humanitarne pomoći i potrošit će se na hranu, zdravstvene i sanitarne potrebe, prvu pomoć, vodu za piće, deke, krevete i slično.

Veći dio namijenjen je za obnovu infrastrukture - škola, institucija za socijalnu skrb, osnovnu opremu za tvornice, industriju i poljoprivredu.

'Tek početak pomoći'

U Uredu povjerenika za proširenje kažu kako je to tek početak financijske pomoći koja će doći iz Europske unije, javlja Drlja.

"Prva isplata će stići do kraja juna, ovih šeszdestak miliona koji dolaze iz IPA fondova", rekao je  glasnogovornik komesara za proširenje Peter Stano.

"Nakon toga nam je na raspolaganju, u odnosu na detaljnu procjenu štete sa terena, jer gledamo kako možemo iskoristiti novac iz idućeg IPA programskog perioda. I taj idući IPA novac bi se trebao iskoristiti za srednje i dugoročne potrebe (...) i rekonstrukcije i to bi trebalo biti na raspolaganju do kraja ljeta."

Izvor: Al Jazeera
 

Standfirst: 
Al Jazeera došla do podataka o iznosu koji je Evropska komisija namijenila za humanitarnu pomoć i obnovu infrastrukture.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Al Jazeera došla do podataka o iznosu koji je EK namijenila za humanitarnu pomoć i obnovu infrastrukture.

Tagovi: 
Promo Image: 
Modified: 
27 maj 2014, Utorak 19:08 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Nikolić u UN-u: Uništeno ne možemo obnoviti sami

$
0
0

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić pozvao je danas, u svom obraćanju Vijeću sigurnosti UN-a, na pomoć Srbiji u obnovi poslije katastrofalnih poplava.

On je podsjetio da je Srbiju prošle sedmice pogodila katastrofalna poplava, jedna od najvećih koja je zadesila Evropu u proteklih sto godina.

"Ta elementarna nepogoda je odnela više desetina života, potopila gradove, manja mesta, uništila obradive površine, privredu i nanela neprocenjivu štetu. Da bi smanjili razmere katastrofe, građani su se odazvali pozivu svoje vlade, ispoljivši visok stepen solidarnosti i hrabro i prisebno se borili da se spasu ono što se spasti moglo. Nažalost, uprkos ogromnoj volji i želji, uništeno ne možemo obnoviti sami", naglasio je Nikolić.

On je istakao da je Srbiji potrebna pomoć kako bi građanima omogućila da obnove ono što su izgubili, ponove poljoprivredne radove, tamo gdje je to moguće, a tamo gdje nije, da im se pomogne da preguraju godinu i slijedeću počnu u normalnim uvjetima, navodi agencija Tanjug.

Zahvalnost za pomoć

S tim u vezi članovima Vijeća sigurnosti UN-a podijeljen je DVD na kojem je prikazan dio tragedije koja je pogodila Srbiju, koji je molio da pogledaju.

"Čovek nije ponizan, ako traži pomoć, ali je veliki samo ako pomoć pruži", rekao je Nikolić.

 

 

On je istovremeno izrazio zahvalnost svim državama i narodima koji su pomogli, ili će u narednom periodu pomoći Srbiji da prevaziđe tragediju i razaranja nastala katastrofalnom poplavom.

"Ne tražimo od drugih ono što nemaju, već samo deo onoga što imaju više od svojih potreba. To malo više, za nas je mnogo i neophodno nam je… jer šta je smisao života osim da pokažemo saosećanje i volju da pomognemo drugima", zaključio je predsjednik Srbije.

Ban prihvatio poziv

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon prihvatio je ranije danas poziv predsjednika Nikolića da učestvuje na međunarodnoj donatorskoj konferenciji za osiguranje pomoći Srbiji, pogođenoj katastrofalnim poplavama, rečeno je Tanjugu u delegaciji srpskog predsjednika.

Nikolić je u New Yorku razgovarao sa Banom uoči obraćanja Vijeću sigurnosti UN.

Kako je navedeno u saopćenju Press službe predsjednika Srbije, generalni sekretar svjetske organizacije izrazio je žaljenje zbog katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, ali je izrazio uvjerenje da će ove tri države prebroditi probleme koji su ih snašli.

Nikolić se zahvalio na izrazima saučešća, rekavši da je Srbiju pogodila katastrofalna poplava koja je donijela mnogo nesreće, ali je pokazala i veliku odgovornost Vlade i zadivljujuću solidarnost i odlučnost građana, navodi se u saopćenju.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Čovek nije ponizan, ako traži pomoć, ali je veliki samo ako pomoć pruži, rekao je Nikolić u Vijeću sigurnosti UN-a.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Čovek nije ponizan, ako traži pomoć, ali je veliki samo ako pomoć pruži, rekao je Nikolić u Vijeću sigurnosti UN-a.

Promo Image: 
Modified: 
27 maj 2014, Utorak 22:04 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Poplave: Crveni meteoalarm za vlasti u BiH

$
0
0

Piše: Vedrana Maglajlija

“Stanje je haotično”, najčešće se moglo čuti ili pročitati u paničnim izvještajima novinara, vlasti i građana iz gradova i mjesta u Bosni i Hercegovini koja su se našla pod vodom ili na razarajućim klizištima.

Haos koji je zavladao nakon potopa mnogi pripisuju nepostojanju koordinacije i organizacije između mnogobrojnih nivoa vlasti u BiH te slaboj opremljenosti civilne zaštite i drugih nadležnih službi.

Iako se i struka slaže da niko nije mogao predvidjeti ovakve katastrofalne razmjere poplava, upozorenja da prijeti elementarna nepogoda su postojala, kao i to da su vlasti u BiH nespremne za takve situacije.

Već 13. maja, dan prije nego što su vodostaji rijeka počeli obarati sve zabilježene rekorde, entitetski hidrometeorološki zavodi alarmirali su nadležne, jer je meteoalarm pokazao "crveno i narandžasto upozorenje" u nekim dijelovima BiH, što znači da je vrijeme opasno i da postoji mogućnost za ljudske žrtve i štete.

“Sve nadležne institucije, civilna zaštita i agencije za vode dobili su ta upozorenja. Hidrometeorološki zavod RS-a je, takođe, poslao upozorenje”, tvrdi direktor Hidrometeorološkog zavoda Federacije BiH Almir Bijedić.

Informacije koje su stizale iz hidrometeoroloških zavoda budno su pratili i stanovnici Maglaja, jednog od gradova koji je najviše nastradao, i čekali reakciju, odnosno upozorenje i upute vlasti šta trebaju raditi.

Međutim, reakcije vlasti nije bilo, kaže Hajrudin Fermić, glavni odgovorni urednik RTV Maglaj.

“Mi smo 24 sata prije nego što je Maglaj potopljen, praktično u devet sati ujutro, bili zatrpani pozivima i dolascima ljudi sa terena koji su već ukazivali na poplave i opasnosti. U isto vrijeme smo pratili upozorenja Hidrometeorološkog zavoda, snimali smo vodostaj rijeke koji raste, ali nije bilo niti jednog jedinog upozorenja sve do 20 sati, kada smo pozvali načelnika Opštine da gostuje u našem programu. Tek nakon paničnih poziva ljudi sa terena proglašeno je vanredno stanje oko 21:00 u srijedu 14. maja, a tada se već Bosna izlila stotinjak metara u grad”, ističe Fermić.

Kako kaže, nakon toga se u potpunosti gubi sistem bilo kakve koordinacije i informisanja građana, jer su vlasti bile potpuno nepripremljene da rade u takvim okolnostima.

“Tako da je Maglaj bio u informativnoj blokadi puna tri dana, dok nismo dobili struju i dok se nije moglo hodati ulicama. Općinski krizni štab tek je 21. maja počeo da izdaje odluke, upozorenja i uputstva građanima. Dakle, građani su do tada radili na svoju ruku”, ističe.

Trudnica i nepokretni tri dana čekali spasioce

Veliki broj stanovnika Maglaja tvrdi da se mnogo toga moglo spasiti da su vlasti upalile sirenu kako bi ih upozorile na opasnost, ili da su ljudi iz civilne zaštite sa megafonima hodali po gradu, makar po rubnim područjima bližim obali.

“Ljudi bi bili oprezniji, ali nije bilo nikakve uzbune. Da li je tu zakazao kantonalni ili federalni štab civilne zaštite - ne znam. Ne znam da li su oni 14. maja od našeg lokalnog štaba tražili, odnosno naredili mu da reaguje. Možda su i oni mogli da se obrate građanima preko medija. Ništa od toga se nije desilo. U gradu je bilo dosta samoorganizovanja ljudi koji su se, kada je zakazao sistem, ponijeli herojski”, kaže Fermić.

Vlasti Federacije BiH 15. maja proglašavaju vanrednu situaciju u ovom entitetu, dok Vlada Republike Srpske vanredno stanje uvodi u nekoliko opština, opravdavši to činjenicom da Hercegovina nije poplavljena.

Tek 17. maja premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović obavještava javnost da je Vlada proglasila vanrednu situaciju u tom entitetu.

Međutim, u tom momentu Doboj, Šamac, Bijeljina i ostala mjesta već su bili razoreni vodom.

“Za vrijeme poplava bio sam sa svojom ženom koja je trudna u zgradi gdje je bilo i dvoje nepokretnih staraca i tu smo bili zarobljeni tri do četiri dana. Prvi čamac nam je došao treći dan i mislim da to najbolje govori koliko su vlasti bile spremne, a ja se nisam upuštao u analizu da li je to do lokalnih, entitetskih ili državnih vlasti, jer onaj ko je radio nije uradio svoj posao”, kaže Rade Tešić, novinar iz Doboja.

Navodi da je, možda, neko od vlasti nešto radio, ali da lično, kao neko ko je bio u Doboju u trenutku kada je grad poplavljen, nije vidio nikakve rezultate tog rada, ako ga je, kako kaže, uopšte bilo. 

“Ono što je činjenica jeste da smo mi bili opkoljeni vodom. Kada je svirala sirena za elementarnu nepogodu, ona se čula samo u urbanom dijelu grada, nema šanse da su ova prigradska naselja mogla da je čuju. Četrdeset minuta nakon toga voda je bila pred mojim vratima.”

Birokratija u vrijeme katastrofe

Suzana Rađen-Todorić, urednica Informativnog programa Televizije BN u Bijeljini, s druge strane, smatra da su bijeljinske lokalne vlasti “možda i ponajbolje reagovale”.

“Ne zato što su spremni i što su to očekivali, već zato što su imali iskustvo sa poplavama 2010. godine. Istina, obim posljednjih poplava ne može se porediti sa prethodnim”, dodaje.

Prema njenim riječima, sve je bilo poprilično haotično i činilo se da se samo ‘začepljavaju rupe’ i da se traže trenutna rješenja.

“Ono što je mene iznenadilo jeste zakašnjela reakcija vlasti Republike Srpske, jer smo mi svi očekivali da će Vlada, nakon dešavanja u Doboju, a potom i u Bijeljini, proglasiti vanredno stanje čime bi praktično preuzela veću odgovornost za to šta se dešava”, naglašava Rađen-Todorić.

Dodaje da su sve informacije koje su kasnije dobijali ukazivale na to koliko su vlasti bile nekoordinisane.

“Od Vlade RS-a saznali smo da se bijeljinske vlasti nisu na adekvatan način obratile republičkim, što znači da je sve to pretjerano birokratizovano. Zašto bi neko trebao posebno da se obrati nekome, u momentu kada svi vide da se u Bijeljini dešava humanitarna i ekološka katastrofa koju je izazvala prirodna nepogoda.”

Mišljenja je da je poseban problem odnos Vlade RS-a prema državnim institucijama, koja, prema njenim riječima, nije htjela uspostaviti koordinaciju.

“Imali smo situaciju da su, zahvaljujući vapajima iz Bijeljine koji su išli preko medija, reagovale Oružane snage BiH. Dakle, nije Banja Luka pozvala Oružane snage da pruže pomoć Bijeljini, nego je naprosto ta reakcija uslijedila nakon vapaja građana.”

‘Poplave u Mongoliji’

Operativno-komunikacijski centar 112 BiH Ministarstva sigurnosti BiH (OKC) bio je glavni državni centar u koji su stizali pozivi za pomoć i iz kojeg su koordinisane spasilačke misije i dostava pomoći.

Prvi alarm u OKC je stigao u četvrtak, 15. maja, kada je angažovan helikopter Oružanih snaga BiH kako bi se sa krova poplavljene kuće u Šekovićima spasilo 12 osoba, od kojih šestero djece.

Narednih dana, uz helikoptere Oružanih snaga, angažovana su i po dva helikoptera Republike Hrvatske i Slovenije, a zatražena je i pomoć EUFOR-a.

Predsjednik Narodne skupštine RS-a Igor Radojičić nekoliko dana nakon početka katastrofe, ocjenjujući koordinaciju svih nivoa vlasti u kriznoj situaciji, izjavljuje da se “vlasti BiH ponašaju kao da se poplave dešavaju negdje u Mongoliji”.

Iz Ministarstva sigurnosti uzvraćaju Radojičiću da se takvom izjavom “bezuspješno pokušavaju prikriti vlastiti neuspjesi” i ističu da su, s obzirom da vlasti RS-a nisu, kako kažu, pristajale na saradnju, akcije spašavanja i pomoći dogovorene direktno sa pojedinim načelnicima opština u ovom entitetu.

“Vlada RS-a uputila je predstavnike u OKC BiH tek 21. maja”, stoji u saopštenju Ministarstva.

I dok su se državne i entitetske vlasti međusobno optuživale, na površinu je počeo isplivavati i razdor između Vlade RS-a i pojedinih opština. 

Premijerka Cvijanović, koja je nakon proglašenja vanrednog stanja postala i komandant Štaba za vanredne situacije RS-a 20. maja izjavljuje da je taj štab donio odluku da se Doboj i Šamac stavljaju pod komandu povjerenika.

U Šamcu umjesto načelnika Save Minića kontrolu preuzima penzionisani general Milorad Kutlešić, a u Doboju umjesto Obrena Petrovića, “zbog uočenih slabosti u provođenju odvoza kabastog smeća sa područja grada”, penzionisani general Momir Zec, što Petrović naziva političkim obračunom.

Rađen Todorić smatra da su vlasti imale potrebu da odgovornost prebace na nekog drugog.

“Premijerka RS-a je došla u Bijeljinu i rekla da su lokalne vlasti zakazale, a onda dolazi ministar unutrašnjih poslova i izjavljuje da je zadovoljan kako je Bijeljina reagovala na situaciju. Kada bismo ušli u dublju analizu, a nadam se da će se to uraditi, doći ćemo do zaključka da su odgovorni svi na svim nivoima, od civilne zaštite do svih ostalih organa i ministarstava koji su trebali da se bave ovim pitanjem, od lokalnih vlasti do državnih institucija.”

‘Niko posebno odgovoran’

Državne institucije, s druge strane, nisu smatrale da se treba uvesti vanredno stanje na nivou BiH.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda 19. maja objavljuje da se “nisu stekli uslovi za proglašenje vanrednog stanja na nivou BiH, jer je za to potreban zahtjev Kordinacionog tima pri Ministarstvu sigurnosti, a on nije došao".

Naglasio je i da takva odluka nije ni prioritet, budući da su Republika Srpska, Federacija BiH i Brčko Distrikt već ranije proglasili vanrednu situaciju.

Politički analitičar Adnan Huskić rekao je za Al Jazeeru da ne vjeruje da bi koordinisanje pomoći i službi na terenu bilo lakše da je proglašeno vanredno stanje na nivou države.

“Nisam siguran da bi se išta promijenilo da je Vijeće ministara uvelo vanredno stanje u BiH već prvi dan poplava. Sistem koji počiva na nepotizmu, neprofesionalnosti i rodbinskim vezama i zapošljavanjem u glomaznoj neefikasnoj administraciji nikada nije bio napravljen da operativno pruži usluge građanima”, kazao je Huskić.

Gostujući u vijestima Al Jazeere Nikola Špirić, ministar finansija i trezora i zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, priznao je da “nije bilo dobre koordinacije od lokalnog nivoa pa naviše”, ali i da ne zna bi li se mnogo jače i bolje organizovane zemlje od BiH bolje nosile sa ovakvom razornom nepogodom.

“Nikada u ovakvoj situaciji nije moguće uraditi sve što treba, naravno da se događaju propusti i greške, ali ono što je najbitnije je da te greške niko ne čini namjerno ili zlonamjerno i zato ne mogu da kažem da postoji neko ko je posebno odgovoran”, kazao je Špirić.

Odgovornost za 23 izgubljena ljudska života, 100.000 uništenih stambenih objekata, 950.000 ljudi koji su morali napustiti domove i materijalnu štetu koja će se tek početi procjenjivati, pojedini predstavnici bh. vlasti za sada nalaze samo u prirodi, sve dok se ne upale novi ‘crveni meteoalarmi’, a vrijeme za pouke istekne.

Izvor: Al Jazeera

Author(s): 
Main Image: 
Standfirst: 
Stanovnici vodom razorenih gradova svjedoče kako su brojni nivoi vlasti reagovali na katastrofu koja ih je zadesila.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Stanovnici vodom razorenih gradova svjedoče kako su brojni nivoi vlasti reagovali na katastrofu koja ih je zadesila.

Promo Image: 
Modified: 
29 maj 2014, Četvrtak 15:17 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Šteta u BiH i Srbiji tri milijarde eura

$
0
0

Razorne poplave koje su pogodile Srbiju i Bosnu i Hercegovinu ugrozile su ekonomiju tih zemalja i nastavit će da utječu na privredni rast i inflaciju u budućnosti, smatra Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

Još nema zvaničnih procjena štete od poplava, ali, prema preliminarnim grubim procjenama, šteta u Srbiji iznosi između 1,5 i dvije milijarde eura, a u BiH blizu 1,3 milijarde, navodi se u saopćenju koje je EBRD u četvrtak dostavio Tanjugu.

Poljoprivredni sektor, koji čini blizu 10 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji i šest posto u BiH, posebno je teško pogođen.

Najveći dio obradive zemlje u poplavljenim oblastima je uništen, a šteta u obje zemlje iznosit će više stotina miliona eura, smatra banka. Proizvodnja struje i rudarstvo posebno su pogođeni u Srbiji, gdje će, kako se navodi, velike troškove imati državna kompanija Elektroprivreda Srbije.

Putevi i pruge, kao i infrastruktura za prenos vode i struje, također su pogođeni, što će predstavljati veliki problem za slobodan promet robe i kretanje ljudi, ali i utjecati na poslovanje širom regiona.

Makroekonomski utjecaj

Poplave će, također, imati značajan makroekonomski utjecaj u Srbiji i BiH i ugrozit će kratkoročni privredni rast i ciljnu inflaciju, te izmijeniti prioritete i budžet za 2014. godinu.

Trenutna procjena EBRD za 2014. podrazumijeva rast BDP-a od 1,8 posto u Srbiji i jedan posto u BiH, ali banka navodi da će te procjene po svoj prilici biti revidirane naniže.

EBRD je nedavno napomenuo da je odgovor na krizu jedan od njegovih prioriteta, a da će sredstva, prije svega, biti usmjerena na rehabilitaciju oštećenih puteva, pruga, vodovoda i elektrana. U privatnom sektoru banka namjerava da osigura dodatni kapital za mala i srednja preduzeća, pogotovo u poljoprivrednom sektoru.

Kao kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji Srbija može aplicirati i za pomoć iz Evropskog fonda solidarnosti, koji pomaže članicama Unije u slučajevima ozbiljnih prirodnih katastrofa, ako nastala šteta premašuje 0,64 posto njihovog BDP-a, podsjeća EBRD.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Šteta od poplava u Srbiji blizu dvije milijarde eura, a u BiH gotovo 1,3 milijarde, preliminarna je procjena EBRD-a.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Šteta od poplava u Srbiji blizu dvije milijarde eura, a u BiH gotovo 1,3 milijarde, preliminarna je procjena EBRD-a.

Promo Image: 
Modified: 
29 maj 2014, Četvrtak 22:29 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Gomile smeća u Šamcu nakon povlačenja vode

$
0
0

U Šamcu i na području Bosanske Posavine, jednom od poplavama najpogođenih područja u Bosni i Hercegovini, nakon povlačenja vode ostale su gomile smeća i otpada koje zatrpavaju naselja. Stanovništvo je maksimalno angažirano na čišćenju, no suočeni su sa nedostatkom osnovnih sredstava za rad i ponestaje im snage. Apeliraju za dodatnu pomoć.  

Author(s): 
Region: 
Teme: 
Modified: 
31 maj 2014, Subota 17:14 CEST

Ivan Pavković o situaciji u Šamcu

$
0
0

U Šamcu i na području Bosanske Posavine, jednom od poplavama najpogođenih područja u Bosni i Hercegovini, nakon povlačenja vode ostale su gomile smeća i otpada koje zatrpavaju naselja. Stanovništvo je maksimalno angažirano na čišćenju, no suočeni su sa nedostatkom osnovnih sredstava za rad i ponestaje im snage. Apeliraju za dodatnu pomoć.  

Ivan Pavković javlja se iz Šamca.

Author(s): 
Region: 
Teme: 
Modified: 
31 maj 2014, Subota 17:06 CEST

Prodan Đokovićev reket na aukciji za Balkan

$
0
0

U New Yorku je u subotu organizirana večer solidarnosti za Balkan, gdje je u umjetničkog galeriji MC održana otvorena aukcija za poplavljena područja u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, a prodan je reket tenisera Novaka Đokovića, kao i druge privatne stvari svjetski poznatog sportaša.

Također je bh. dijaspora zajedno sa tursko-američkom zajednicom u New Yorku počela kampanju prikupljanja pomoći za područja pogođena poplavama u Bosni i Hercegovini i susjednim zemljama, javlja Agencija Anadolija.

Četiri šlepera pomoći

Predstavnik tursko-američke zajednice Ali Cinar istakao je da je Bosanskohercegovački islamski centar u kratkom periodu prikupio pomoć u vrijednosti 10.000 dolara.

Cinar je naglasio da će prikupljena pomoć biti poslana u Bosnu i Hercegovinu putem transportnih turskih firmi koje se nalaze u Americi.

Dodao je i da će četiri šlepera za dvije sedmice biti poslana u područja pogođena poplavama.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Na večeri solidarnosti za Balkan u New Yorku održana aukcija za poplavljena područja u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Na večeri solidarnosti za Balkan u New Yorku održana aukcija za poplavljena područja u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.

Promo Image: 
Modified: 
1 juni 2014, Nedelja 11:45 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Brojni volonteri iz cijelog svijeta u Domaljevcu

$
0
0

Nivo vode u Domaljevcu, na sjeveru Bosne i Hercegovine, i dalje je visok, te još nisu stvoreni uslovi za sistematsko čišćenje objekata i javnih površina, njihovu dezinfekciju te zbrinjavanje kabastog otpada. Napajanje strujom obezbijeđeno je za nekoliko stotina domaćinstava u dijelovima uz regionalni put. Opštinske vlasti održale su sastanak sa lokalnim i privrednicima iz dijaspore, radi izrade plana obnove na području Domaljevca. Do tada se stanovništvo samoorganizovalo i obezbijedilo osnovne uslove za život. Pomažu im brojni volonteri i solidarnost ljudi iz cijelog svijeta. Ivan Pavković. 

Author(s): 
Region: 
Teme: 
Modified: 
1 juni 2014, Nedelja 19:38 CEST

BiH: Za poplavljene 42 miliona eura iz IPA programa

$
0
0

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je odlučilo preusmjeriti 42 miliona eura iz pretpristupnih fondova Evropske unije (IPA) za pomoć stanovništvu čija je imovina uništena u poplavama u maju, potvrdio je u Sarajevu predsjedavajući Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda.

Riječ je o ranije odobrenim, a neiskorištenim sredstvima koje je ova država dobila kroz program IPA 1.

"Znači, prva konkretna mjera. Naime, ono što je ostalo neugovoreno 42 miliona eura iz IPA sredstava, jednostavno smo danas uputili suglasnost na prijedlog za relokaciju tih sredstava za ova ugrožena područja, tako da ta procedura može ići", kazao je on i dodao kako je Vijeće ministara u ponedjeljak imalo i materijal "koji je tek došao".

Evropska komisija je, neovisno o tome, prošle sedmice odobrila paket hitne finansijske pomoći za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu vrijedan 65 miliona eura, od čega bi Bosna i Hercegovina trebala dobiti 30 miliona eura.

Pomoć Svjetske banke

Bevanda je najavio i finansijsku pomoć Svjetske banke.

"Do kraja tjedna se moraju završiti pregovori s Agencijom za razvoj. Dobili smo ponudu, odnosno pristup 57 milijuna dolara hitnih sredstava za sanaciju poplava. To su sredstva po IDA uvjetima, to su sredstva koja su s 10 godina grace perioda, 35 godina i uz kamatu od 1,25 posto. Znači da omogućimo da se pregovara i da ta sredstva budu dostupna", kazao je Bevanda. 

Tačne razmjere materijalnih šteta uslijed poplava u Bosni i Hercegovini još nisu poznate, a u toku je njihova procjena koju provode stručnjaci EU-a, SB-a i Ujedinjenih naroda.

Analiza stanja pričinjene štete od poplava u Bosni i Hercegovini bit će predstavljena 18. juna, potvrdio je za Agenciju Anadolija Zlatko Lagumdžija, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

Istakao je kako će analiza obuhvatiti sve segmente u kojima su pričinjene štete, počevši od stambenih objekata - kuća, oblasti poljoprivrede, zdravstvenih ustanova, škola, energetskih potencijala, kao i klizišta i minskih polja...

"Okončana je obuka osoblja iz institucija Bosne i Hercegovine, entiteta i sa ugroženih područja o načinu i metodologiji koju će koristiti. Procjena šteta će se vršiti uz pomoć EU-a, SB-a i UNDP-a. U narednih šest do sedam dana će se prikupljati informacije na terenu", naveo je Lagumdžija.

Politička šteta

"S tim u vezi, analiza procjene šteta bi trebala biti završena 14. juna, a prvi draft će biti dostupan 16. ili 17. juna, kako bi se mogao prezentirati 18. juna."

Naglasio je kako "nije realno očekivati da međunarodna donatorska konferencija za Bosnu i Hercegovinu bude održana do kraja juna, ali jeste da se to desi sredinom narednog mjeseca."

"Ako do petka, 6. juna, završimo sve aktivnosti na usvajanju prijedloga zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti te izmjene i dopune Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koje ga prate, onda će šteta koja će nastupiti po Bosnu i Hercegovinu zbog deklaracije MONEYVALA biti samo politička. Tehničke štete po Bosnu i Hercegovinu neće, odnosno ne bi je trebalo biti. Mi se trudimo da Bosna i Hercegovina u svijetu ne bude predstavljena kao mjesto u koje ne treba ulagati", naveo je Lagumdžija.

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine vodi sve aktivnosti na pripremama donatorske konferencija "kao da problema bilo koje vrste neće biti", naglasio je Lagumdžija.

Kazao je da su u toku razgovori i pregovori o uspostavljanju povoljnih kreditnih linija do 15 godina, s minimalnom kamatnom stopom od jedan do dva posto te grace periodom do pet godina, u zavisnosti od dužine kredita, a sve s ciljem kako bi se pomoglo i privrednim subjektima i građanima da na što bezbolniji način prevaziđu štete od poplava.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Riječ je o ranije odobrenim, a neiskorištenim sredstvima koje je ova država dobila od Evropske unije kroz program IPA 1.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Riječ je o ranije odobrenim, a neiskorištenim sredstvima koje je ova država dobila od EU-a kroz program IPA 1.

Promo Image: 
Modified: 
2 juni 2014, Ponedeljak 16:43 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Psiholozi na terenu pružaju pomoć žrtvama poplava

$
0
0

Kako se voda povlači s poplavljenih područja u Hrvatskoj, otkrivaju se i razmjeri katastrofe. Za mještane koji polako počinju obilaziti svoje domove - tuga je golema. U danima i sedmicama koji dolaze moguće su razne emocionalne, pa i fizičke reakcije na proživljenu traumu. Na terenu im zato pružaju prvu psihološku pomoć, a psiholozi spremni pomoći javljaju se iz cijele zemlje. Prilog Jasmine Kos. 

Author(s): 
Region: 
Teme: 
Modified: 
2 juni 2014, Ponedeljak 17:00 CEST
Viewing all 676 articles
Browse latest View live
<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>